W czwartek 11 lutego 2021 prezydent Andrzej Duda przyjechał do Zaczernia k. Rzeszowa, gdzie wziął udział w prezentacji przełomowego urządzenia do wykrywania koronawirusa w oddechu.
To jest naprawdę rewolucja, chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj dzieje się w Polsce – podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas prezentacji urządzenia firmy ML System do wykrywania koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund.

Mam nadzieję, że to odkrycie ułatwi życie społeczeństwom na całym świecie – zaznaczył Prezydent, dodając, że to urządzenie jest niezwykłym przykładem innowacyjnej myśli.

Andrzej Duda akcentował, że stworzenie urządzenia w prowadzonej przez młodych ludzi w zlokalizowanej w Zaczerniu k. Rzeszowa firmie, która ma swoje centrum badawczo-rozwojowe jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej. – Wierzę, że po badaniach klinicznych, które wkrótce ruszą, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i mam nadzieję, rozsławi firmę na całym świecie – mówił Andrzej Duda.

Na naszych oczach dokonuje się rewolucja w walce z koronawirusem; wierzymy, że nasze urządzenie do wykrywania koronawirusa z oddechu będzie miało masowe zastosowanie i pozwoli na szybkie pokonanie epidemii – powiedział z kolei Prezes ML System Dawid Cycoń.

Mają doświadczenie

To nie pierwsze urządzenie związane z koronawirusem. Firma ML system prowadzi badania związane z COVID 19 od początku pandemii. Efektem tych prac jest przegroda szklana, którą firma z Zaczernia wyprodukowała w dwóch wersjach. Podgrzewaną do 75 stopni Celsjusza, oraz wersję bez tej funkcji. Przegrodę można stosować w miejscach szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się wirusów takich jak sklepy, apteki, autobusy.

Drugim produktem ML System jest w pełni automatyczne urządzenie do dezynfekcji ML-UV-BOX. - Działa w oparciu o wysokoenergetyczne promieniowanie elektromagnetyczne. Neutralizuje patogeny wszelkiego rodzaju, w tym te wywołujące chorobę koronawirusową COVID-19. - czytamy na stronie firmy.

Prezydent częstym gościem


W styczniu 2020 r. firma ML System S.A. – polski producent modułów fotowoltaicznych i systemów BIPV była jednym z Wystawców PWG podczas wydarzenia „Od COP do Gospodarki 4.0” w Stalowej Woli. W listopadzie 2018 r. Prezydent odwiedził siedzibę firmy ML System S.A. Natomiast w 2016 r. firma została laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.


Prezes ML System S.A. Dawid Cycoń jest członkiem Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.