Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał komunikat w sprawie zjawiska zmian bądź aktualizacji źródeł ciepła w deklaracjach składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Coraz częściej zdarzają się przypadki zmian w deklaracjach składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ma to także związek z chęcią uzyskania dodatku osłonowego lub dodatku węglowego.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jako baza źródeł ciepła i spalania paliw działa od 1 lipca 2021 r. W deklaracjach składanych do CEEB znajdują się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach.

Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa - nie z uwagi na popełnioną pomyłkę - lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.

Kto może sprawdzać nasze deklaracje?


Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza.

Ponadto na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa również ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.

Można więc domniemywać, że wykorzystane przez nas źródła ciepła będą sprawdzać kominiarze przysłani do naszych mieszkań przez Spółdzielnie Mieszkaniowe. Dyskusyjne jednak, czy mają takie uprawnienia?

Poniżej pełna treść komunikatu wydanego przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Komunikat w tej sprawie wydał Główny Inspektor Nadzoru BudowlanegoNikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.