Niesprawny układ hamulcowy to poważny problem, który może doprowadzić do wypadku i zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W przypadku, gdy dotyczy to autobusu, konsekwencje mogą być jeszcze tragiczniejsze. Podkarpaccy inspektorzy transportu drogowego w porę zatrzymali do kontroli autobus, który wykonywał przewóz osób w rejonie Rzeszowa i – jak się okazało – był w złym stanie technicznym.
W dniu 5 maja 2021r. w miejscowości Lecka w powiecie rzeszowskim, podkarpaccy inspektorzy w ramach prowadzonych interwencyjnych działań kontrolnych z zakresu przewozu osób zauważyli autobus, który już na pierwszy rzut oka wydawał się niesprawny. Podjęte czynności tylko utwierdziły inspektorów w tym przekonaniu.

Okazało się, iż kierowca obsługujący linię regularną Rzeszów-Lecka przez Błażową decydował się realizować kursy kompletnie niesprawnym pojazdem. Oprócz tak oczywistych jak wycieki oleju silnikowego oraz oleju napędowego ze zbiornika paliwa, ujawniono kolejne usterki.

Stwierdzono między innymi, iż pojazd wyposażony jest w opony o różnej rzeźbie bieżnika na poszczególnych osiach w dodatku opony te posiadały bieżnik ten nadmiernie już zużyty co dyskwalifikowało je z dalszego użytkowania.

Jakby tego było mało na drugiej osi praktycznie nie funkcjonował układ hamulcowy ze względu na uszkodzenia jego istotnych elementów.

Ostatecznie kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego z powodu rażąco złego stanu technicznego zagrażającego bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz wydaniem zakazu dalszej jazdy.

W stosunku zaś do przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 2000 zł. Kierowca zaś ukarany został mandatem karnym w wysokości 200 zł.