W przeprowadzonych na terenie Gminy Boguchwała konsultacjach wzięło udział ponad 18% wszystkich mieszkańców gminy (oddano 3 825 ważnych głosów). Przeciwnych przyłączeniu Racławówki Doły do Rzeszowa było 85,4% głosujących, za opowiedziało się 12,1%, a wstrzymało się od głosu 2,5% mieszkańców.
W przypadku pytania o przyłączenie sołectwa Kielanówka do Rzeszowa przeciw zagłosowało 84,3% osób, za tym pomysłem było 14,2%, a wstrzymało się 1,5%. Tym samym mieszkańcy po raz kolejny w ciągu ostatnich lat stanowczo wypowiedzieli się przeciwko dzieleniu i osłabianiu Gminy Boguchwała przez Rzeszów. Liczny udział w konsultacjach świadczy o tym, że jest to sprawa bardzo ważna i istotna z punktu widzenia rozwoju lokalnej społeczności – w Rzeszowie w konsultacjach w tej samej sprawie wzięło udział tylko 2% mieszkańców.

Warto podkreślić, że wynik negatywny konsultacji osiągnięto w każdym sołectwie Gminy Boguchwała. Przeciwni przyłączeniu byli również mieszkańcy sołectw, których temat bezpośrednio dotyczył. Przeciwnych przyłączeniu Racławówki Doły do Rzeszowa było 74,1% mieszkańców Racławówki. Sprzeciw wobec zmiany granic Gminy Boguchwała wyraziło także 51,2% mieszkańców Kielanówki.

Oprócz udziału w konsultacjach mieszkańcy Gminy Boguchwała z własnej inicjatywy zebrali ponad 3 500 podpisów jako wyraz oburzenia i stanowczego sprzeciwu wobec dotychczasowej polityki przyłączeniowej Rzeszowa.

Jako Burmistrz Boguchwały na najbliższej sesji Rady Miejskiej zaproponuję zgodnie z wolą mieszkańców podjęcie uchwał sprzeciwiających się planom poszerzenia Rzeszowa zarówno o Kielanówkę jak i Racławówkę Doły. Kolejnym krokiem będzie podjęcie stosownej uchwały przez Radę Miasta Rzeszowa. Mam nadzieję, że również rzeszowscy Radni wezmą pod uwagę głos mieszkańców Gminy Boguchwała. Może się jednak okazać, że ostatecznie w tej sprawie opinię będzie wydawać Wojewoda Podkarpacki, która jednak już w tamtym roku jednoznacznie stała na stanowisku, że przyłączanie pojedynczych sołectw nie jest dobrym rozwiązaniem. Na ręce Wojewody trafią również zebrane przez mieszkańców listy z głosami sprzeciwu wobec przyłączania Kielanówki i Racławówki Doły do Rzeszowa- powiedział Burmistrz Boguchwały dr Wiesław Kąkol.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.