Do 30 września 2020 r. u 22 osób ze szkół w Chmielniku wykryto zakażenie salmonellą. Jest też 1 przypadek wśród 11 pracowników firmy cateringowej. Sanepid wydał decyzję o wstrzymaniu działalności firmy, która dostarczała jedzenie do szkół.

O pierwszych przypadkach zakażenia salmonellą dostaliśmy informacje w zeszłym tygodniu od jednego z rodziców. Mama jednego z dzieci była zbulwersowana brakiem jakichkolwiek działań w tej sprawie.

- Cała sprawa zaczęła się w czwartek 10 września, kiedy dzieci zaczęły się źle czuć. Z każdym dniem ilość ta narastała. W poniedziałek zadzwoniłam do sanepidu z prośbą o kontrolę. Mamy obawę, że to jest większy problem, ponieważ pojawia się w innych szkołach. Pan z sanepidu był bardzo zdziwiony, ponieważ dyrekcja nie zgłosiła do nich żadnego takiego problemu. Pani dyrektor nie widziała w tym żadnego problemu, ponieważ nie była to żadna większa ilość dzieci zakażonych. Cały problem jest w tym, że żona właściciela cateringu jest pracownikiem szkoły nr 2. Po potwierdzeniu pierwszego wyniku dodatniego szkoła nadal milczała na ten temat - mówiła nam jedna z mam.

O wyjaśnienia wówczas poprosiliśmy sanepid w Rzeszowie. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: Sanepid:W gminie Chmielnik 4 dzieci choruje na salmonellozę

Ilość zakażeń ciągle wzrasta

Dzisiaj sanepid w Rzeszowie poinformował nas o kolejnych zakażeniach salmonellą w Chmielniku. - Na dzień 30 września 2020 u 22 osób zostało wykryte zakażenie salmonellą w Chmielniku. Wśród 11 osób z firmy cateringowej stwierdzono nosiciela salmonellozy - mówi nam mówi Wiesław Kwater, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. Działalność firmy została wstrzymana do czasu uzyskania negatywnych wyników na nosicielstwo salmonellozy i spełnieniu procedur naprawczych - dodaje W. Kwater.

15 przypadków salmonellozy w szkołach prowadzonych przez Gminę Chmielnik.

Urząd Gminy Chmielnik poinformował nas, iż z informacji, które przekazali dyrektorzy szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chmielnik, potwierdzonych przypadków choroby jest 15. W Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku potwierdzone są 2 przypadki zakażenia pałeczkami salmonelli u dzieci w wieku przedszkolnym.
Natomiast w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce potwierdzony jest 1 przypadek salmonelli u dziewczynki w wieku przedszkolnym. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ojca świętego Jana Pawła II w Chmielniku na tę chwilę potwierdzonych jest 7 przypadków salmonelli u dzieci w wieku przedszkolnym. Także w Szkole Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku obecnie potwierdzonych jest 5 przypadków zakażenia salmonellą (4. dzieci przedszkolnych i jednego dziecka edukacji wczesnoszkolnej).

Sanepid zawiesza działanie firmy cateringowej

W związku z tymi informacjami rzeszowski sanepid wydał decyzję o wstrzymaniu działalności firmy, która dostarczała jedzenie do szkół.
- Natychmiast po otrzymaniu informacji o wstrzymaniu produkcji w firmie cateringowej Piotr K*** zostały podjęte działania w celu znalezienia nowego wykonawcy usługi cateringowej dla szkół z terenu Gminy Chmielnik. Przeprowadzono liczne rozmowy telefoniczne, jednak sytuacja na rynku usług żywieniowych jest bardzo trudna. Wiele firm już nie prowadzi działalności, co jest skutkiem okresu lockdownu, pozostałe firmy ukierunkowały swoją działalność na ściśle określoną specyfikę usług.

Mimo tak trudnej sytuacji znaleźliśmy firmę Albigowskie Sady, która zabezpieczyła dostarczanie posiłków do końca tego tygodnia w formie posiłku jednodaniowego dla oddziałów przedszkolnych. Od 5 października do czasu rozstrzygnięcia przetargu, który ponownie musi zostać ogłoszony zgodnie z prawem zamówień publicznych, firma dostarczać będzie posiłek jednodaniowy dla szkoły i dwudaniowy dla oddziałów przedszkolnych. Na obecną chwilę firma ta nie ma możliwości przygotowywania śniadań dla dzieci oddziałów przedszkolnych -
czytamy w przesłanym nam oświadczeniu Urzędu Gminy Chmielnik oraz dyrekcji poszczególnych szkół.

[Aktualizacja]
Podkreślamy, iż Wśród 11 osób z firmy cateringowej stwierdzono nosiciela salmonellozy Inaczej mówiąc w firmie cateringowej wykryto 1 chorą osobę. Tym samym przepraszamy za omyłkę pisarską w pierwotnym tytule. Redakcja rzeszow112.plNikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.