W ponad 100 placówkach oświatowych na terenie powiatu rzeszowskiego ruszył testy przesiewowe na obecność koronawirusa wśród nauczycieli. Wynik będzie mówił o tym, czy dany nauczyciel może wrócić do pracy po feriach.
W poniedziałek 18 stycznia kończą ferie, a według wstępnych planów rządu data ta będzie równoznaczna z powrotem uczniów klas 1-3 szkół podstawowych do nauczania w normalnym trybie. Jednak za nim ta szczęśliwa chwila nastąpi, nauczyciele z tych klas zostaną przebadani na obecność koronawirusa. Badania będą trwały od 11 stycznia do 15. Będą one bezpłatne oraz dobrowolne. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.

Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 168 tys. osób.

Na terenie województwa podkarpackiego chęć udziału w badaniach potwierdziło ponad 7000 nauczycieli i pracowników administracyjnych ze szkół. Na terenie powiatu rzeszowskiego będzie około 200 placówek, gdzie pracownicy oświaty będą mogli poddać się badaniom.

- Testy będą wykonywane metodą RT-PCR w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie oraz pięciu innych laboratoriach na terenie województwa. Dla sprawnego przeprowadzenia badan na terenie naszego województwa przygotowano 121 punktów wymazowych, zapewniono 24 zespoły wymazowe oraz 19 zespołów WOT. - informuje Dorota Gibała, rzecznik WSSE w Rzeszowie.

O wyniku informowana jest osoba badana. Każdy z uczestników badania otrzyma pisemną informację „Mam pozytywny wynik testu? Co dalej?”

Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Organizacja badań we wszystkich punktach poboru odbywać się będzie zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dla powiatu rzeszowskiego przedstawiamy go tutaj: Harmonogram badań przesiewowych nauczycieli i presonelu niepedagogicznego w dniach 11-15.01.2021