We wtorek, 18 października 2022 r. w Starym Spichlerzu w Boguchwale wręczono symboliczne czeki na wsparcie finansowe dla samorządów, które w ramach spółki SIM Podkarpacie mają budować tanie mieszkania na wynajem. W trakcie uroczystości przedstawiono też informacje o postępach w gminach objętych projektem.
W uroczystości udział wzięli: Prezes Zarządu Krajowego Zasobu Nieruchomości Pan Arkadiusz Urban reprezentujący Skarb Państwa oraz Burmistrzowie i Wójtowie 7 Gmin z Podkarpacia (Boguchwała, Sędziszów Młp., Leżajsk, Nowa Sarzyna, Jarosław, Dynów, Miejsce Piastowe) będący udziałowcami Spółki SIM Podkarpacie sp. z o.o.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) to filar dokonującego się właśnie przełomu w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu. W związku z faktem, że program jest koordynowany centralnie przez Krajowy Zasób Nieruchomości oprócz bieżących informacji na temat stanu zaawansowania inwestycji, Prezes KZN wręczył 7 włodarzom Gmin symboliczne czeki na pokrycie części tych inwestycji. Należy nadmienić, że środki te zostały już przez Bank BGK przekazane samorządom.

Spółka poinformowała, że posiada 3 pozwolenia na budowę tj: dla Boguchwały, Sędziszowa Młp, Nowa Sarzyna. Dodatkowo spółka przeprowadziła trzy nabory na mieszkania w Boguchwale, Sędziszowie Młp i Miejscu Piastowym. SIM Podkarpacie do końca roku 2023 zamierza uzyskać pozwolenia na wszystkie zaplanowane inwestycje.

Prezes KZN Arkadiusz Urban powiedział że "spółka SIM Podkarpacie jest na bardzo zaawansowanym etapie przygotowania planowanych inwestycji i jest jednym z najlepiej zorganizowanych tego typu podmiotów w kraju."

W gminie Boguchwała łącznie ma powstać około 1000 mieszkań. Mają one być zlokalizowane na 10-hektarowej działce w samej Boguchwale w rejonie ul. Mickiewicza i Krasińskiego. W pierwszym etapie będzie to trzy bloki i około 225 mieszkań. Mają to być mieszkania od 40 do 70 m kw.

- "Na dzisiaj mamy pozwolenie na budowę, przeprowadziliśmy już nabór i zgłosiło się 350 osób, teraz trwa weryfikacja, w połowie listopada będziemy mieli gotową listę osób, które będą mogły tam zamieszkać" - powiedział burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol.

Mieszkania SIM mają być oddane w standardzie wykończenia "pod klucz" co oznacza, że zostaną wyposażone w takie elementy jak zlewozmywak, kuchenka gazowa lub elektryczna, wanna lub kabina prysznicowa i umywalka.

Czynsz za 40-metrowe mieszkanie ma wynosić 640 zł miesięcznie, za 60 metrów 960 zł, a za 70 m kw. 1120 zł. Maksymalna wysokość kaucji zabezpieczającej umowę najmu lokalu mieszkalnego stanowić ma 6-krotność miesięcznego czynszu za dany lokal.

- "Trzeba pamiętać, że razem z KZN jesteśmy pionierami w tym procesie i pewne rzeczy dopiero poznajemy, to też powoduje, że mogą być pewne opóźnienia. Mamy nadzieję jednak, że na wiosnę przyszłego roku wbijemy pierwszą łopatę pod budowę tych mieszkań. Liczymy, że będą gotowe w 2024 roku" - podkreślał Wiesław Kąkol.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.