Na najbliższej sesji Rady Miasta radni będą głosować ws. wyrażenia opinii nad poszerzeniem granic Rzeszowa. Następnym krokiem będzie wniosek do wojewody.
W trakcie ostatnich kilkunastu lat Rzeszów sukcesywnie poszerza swoje granice o kolejne sołectwa z sąsiednich gmin.

W przeciągu ostatnich trzech lat władzom miasta udało się włączyć m.in. Matysówkę, z kolei na powitanie nowego, 2021 roku, prezydent Tadeusz Ferenc witał w granicach miasta Pogwizdów Nowy.

Teraz radni Rozwoju Rzeszowa chcą przyłączyć kolejne sołectwa.

Rzeszów chce, a Boguchwała wręcz odwrotnie

Od kilku minutach lat władze miasta starają się na przyłączenie do swoich granic trzech kolejnych sołectw: Malawy, Racławówki Doły oraz Kielanówki. Pod koniec zeszłego roku ruszyła odpowiednia procedura w tej materii.

Pierwszym etapem było zorganizowanie konsultacji społecznych wśród mieszkańców Rzeszowa. Wzięło w nich udział blisko 4 tys. osób, z czego zdecydowana większość opowiedziała się za przyłączeniem nowych osiedli. Więcej o tych wynikach przeczytacie Państwo tutaj: Rzeszów. Znamy wyniki konsultacji społecznych ws. poszerzenia granic

W odpowiedzi na taki ruch, władze Boguchwały również zorganizowały swoje konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział ponad 18 proc. mieszkańców, z czego zdecydowana większość opowiedziała się negatywnie ws. odłączenia Racławówki oraz Kielanówki od Gminy Boguchwała.

- Jako Burmistrz Boguchwały na najbliższej sesji Rady Miejskiej zaproponuję zgodnie z wolą mieszkańców podjęcie uchwał sprzeciwiających się planom poszerzenia Rzeszowa zarówno o Kielanówkę jak i Racławówkę Doły. Kolejnym krokiem będzie podjęcie stosownej uchwały przez Radę Miasta Rzeszowa. Mam nadzieję, że również rzeszowscy Radni wezmą pod uwagę głos mieszkańców Gminy Boguchwała. Może się jednak okazać, że ostatecznie w tej sprawie opinię będzie wydawać Wojewoda Podkarpacki, która jednak już w tamtym roku jednoznacznie stała na stanowisku, że przyłączanie pojedynczych sołectw nie jest dobrym rozwiązaniem. Na ręce Wojewody trafią również zebrane przez mieszkańców listy z głosami sprzeciwu wobec przyłączania Kielanówki i Racławówki Doły do Rzeszowa - powiedział Burmistrz Boguchwały dr Wiesław Kąkol. Więcej o tych wynikach przeczytacie Państwo tutaj: Znamy wyniki konsultacji w Gminie Boguchwała!

Podobną opinię zresztą wyraziły także władze Gminy Krasne. W pierwszej połowie marca Rada Gminy wyraziła zdecydowanie negatywną opinię w tej sprawie. Uzasadniano to negatywnymi skutkami finansowymi, związanymi z możliwością osłabienia zdolności samorządów lokalnych do realizacji zadań publicznych oraz inwestycyjnych.

Jak zachowają się radni?

Jednak te negatywne opinie ze strony zarówno mieszkańców, jak i władz ościennych gmin, zdawają się nie przeszkadzać radnym Rzeszowa. Na jutrzejszym posiedzeniu miejscy urzędnicy będą głosować uchwałę, którą złożył klub PO, ws. wyrażenia opinii w przedmiocie zmiany granic Miasta Rzeszowa, a także wystąpienia z wnioskiem dotyczącym opiniowanych zmian terytorialnych.

- Podjęcie przedłożonej uchwały jest niezbędne do wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego, z wnioskiem w sprawie zmiany granic Miasta Rzeszowa - czytamy w uzasadnieniu.

A jak w tej sprawie zachowa się największy klub radnych ? - Klub radnych "Rozwój Rzeszowa" będzie niezmiennie głosował za przyłączaniem nowych sołectw do miasta - mówi nam Tomasz Kamiński.

Zwolennikiem połączenia Gminy Krasne z Rzeszowem jest także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Zobaczymy, czy na jutrzejszej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni PiS również zagłosują za powiększeniem Rzeszowa?

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.