ZTM w Rzeszowie planuje uruchomienie innowacyjnego systemu naliczania płatności za przejazdy autobusowe. Dzięki niemu nie trzeba będzie kupować biletu papierowego, ponieważ do zapłaty za przejazd autobusem wystarczy użycie karty do bankomatu, telefonu czy zegarka.
Kilka lat temu Rzeszowski Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził Rzeszowską Kartę Miejską, którą po doładowaniu można płacić za przejazdy.

Od tego roku istnieje możliwość opłaty za przejazd autobusem przy pomocy karty bankomatowej. Wystarczy ją przyłożyć do czytnika kart w specjalnie oznakowanym kasowniku. Bilety kupowane w ten sposób są nieco tańsze od tych papierowych.

Obecnie ZTM pracuje nad kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, które nie istnieje w żadnym innym mieście. W maju został uruchomiony system Known Fare Transaction, w ramach którego pasażer korzystający z karty bankomatowej, telefonu z aplikacją bankową czy też zegarka ponosi stałą opłatę za przejazd, niezależnie od liczby przejechanych przystanków czy czasu podróży.

Wkrótce zostanie wprowadzony najbardziej przyjazny model naliczania opłaty za podróżowanie komunikacją publiczną (Mass Transit Transaction), który będzie rozliczał pasażera na koniec dnia. Ten system sam dopasuje ceny w zależności od sposobu podróżowania w przedziale 24 godzin. Przy wyliczeniu opłaty za przejazd będzie brana pod uwagę liczba pokonanych przystanków oraz taryfa czasowa na podstawie danych kursowych, przyłożenia karty przy wejściu do jednego autobusu i przy wyjściu z niego oraz z kolejnych przejazdów. To system wybierze, czy w przypadku danego kursu korzystniejsza jest np. opłata godzinna czy za liczbę przejechanych przystanków. Efektem tego ma być wybór najkorzystniejszej taryfy dla pasażera.

Realizacja tego projektu jest możliwa, gdyż flota autobusów, którą dysponuje MPK Rzeszów jest w 100 proc. wyposażona w kasowniki, w których można uiścić opłatę za przejazd za pomocą karty płatniczej. Każdy nowy autobus, który jest kupowany przez miasto, jest wyposażony w tego typu urządzenia. Tylko w takim przypadku, kiedy wszystkie pojazdy posiadają takie kasowniki, jest możliwość uruchomienia modelu MTT.