Od 16 do 22 września w Rzeszowie będzie trwał Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji w czwartek na ul. Jagiellońskiej odbyła się konferencja prasowy prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.
- Spotykamy się w tym miejscu ponieważ część ul. Jagiellońskiej zamknęliśmy dla ruchu samochodowego i oddaliśmy mieszkańcom jako strefę wypoczynku. Mam nadzieję, że sprowokuje to debatę o tym jak ma wyglądać centrum miasta. Jestem przekonany, że mieszkańcy będą chcieli wypowiedzieć w tej sprawie. Liczymy też na ich propozycję. Przez ten tydzień będziemy chcieli promować inny styl życia – bez samochodu – mówił Fijołek.

- Zrezygnowanie z poruszania się samochodem ma jedną nieoczywistą zaletę. Idąc spacerem na nowo poznajemy miasto i spotykamy ludzi. Możemy się zatrzymać, porozmawiać, zobaczyć różne rzeczy, których nie zobaczymy z samochodu – mówił prof. Maciej Piekarski z Politechniki Rzeszowskiej.

Przez nadchodzący tydzień czeka nas wiele imprez kulturalnych. Na pierwszy plan wysuwa się festiwal Breakout Days. Koncerty rozpoczynają się już dzisiaj i potrwają do soboty, kiedy to o godz. 16.00. odbędzie się coroczna akcja „Gramy dla Nalepy". Gitarzyści przy pomniku artysty na ulicy 3 Maja odegrają wspólnie utwór „Kiedy byłem małym chłopcem".

Z kolei w niedzielę planowana jest impreza Hulaj po Rzeszowie – pokazy rolkowe i wspólny przejazd z Prezydentem i chętnymi osobami na małych kółkach: hulajnogach, rolkach, wrotkach, longboardach, rowerach. Początek godz. 15.00 na ul. 3-go Maja.

Na zakończenie tygodnia, 22 września za darmo będzie można korzystać z miejskiego transportu publicznego – bez ograniczeń wiekowych i dokumentów. Bezpłatnie można będzie również korzystać z hulajnóg i rowerów z wypożyczalni.