Na wszystkich rzeszowskich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wprowadzona zostanie automatyczna detekcja ruchu. Dzięki niej piesi i rowerzyści zbliżający się do przejścia lub przejazdu nie będą musieli wciskać przycisków.
Przetarg na realizację w Rzeszowie projektu "Rozbudowa systemu ITS umożliwiająca klasyfikację rodzajową pojazdów kołowych oraz zastosowanie detekcji automatycznej dla pieszych i rowerzystów" został rozstrzygnięty. Zwyciężyła w nim firma Elstop z Nowego Sącza. Koszt inwestycji to prawie 21 mln zł.

Inwestycja będzie realizowana z wykorzystaniem dofinansowania z Unii Europejskiej. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca. Firma będzie miała sześć miesięcy (od daty podpisania umowy) na przygotowanie dokumentacji projektowej. Zadanie ma być gotowe do grudnia przyszłego roku.

Na czym będzie polegać? Na wszystkich rzeszowskich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wprowadzona zostanie automatyczna detekcja ruchu. Dzięki nowym czujnikom (ok. 1000 sztuk) piesi i rowerzyści zbliżający się do przejścia lub przejazdu będą wykrywani automatycznie przez system, który rozpocznie procedurę zmiany świateł.

Nie będzie potrzeby używania przycisków znajdujących się na sygnalizatorze. Przyciski będą pełniły funkcję alternatywną. Dodatkowo nowe czujniki przy przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych będą wykorzystywane do pomiaru ruchu pieszego i rowerowego.

Rozbudowa rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego będzie polegała także na dostarczeniu i montażu na skrzyżowaniach i rondach dodatkowych czujników w postaci pętli indukcyjnych. Nowych pętli zamontowanych ma zostać ok. 1200. Zostaną zintegrowane z już istniejącą infrastrukturą.

Dzięki nim będzie można prowadzić jeszcze bardziej szczegółowe analizy dotyczące rozkładu ruchu na rzeszowskich ulicach (np. z podziałem na kategorie pojazdów - osobowe, dostawcze, ciężarowe). Te analizy pomogą w sprawniejszym zarządzaniu ruchem.

~Mieszkaniec

25-05-2022 14:53 13 11

I komu to potrzebne? 21 mln. na zabawki, a poważne inwestycje leżą i kwiczą!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.