Prokuratura Rejonowa w Leżajsku skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, akt oskarżenia przeciwko 45-letniemu Zbigniewowi C. Mężczyzna jest oskarżany o usiłowanie zabójstwa żony oraz znęcania się nad żoną oraz synem.
Do pierwszego z przestępstw usiłowania pozbawienia życia doszło we wtorek 22 grudnia 2020 roku w Leżajsku. Wtedy to Zbigniew C. miał zmusić żonę do przyznania się nawiązania relacji z innym mężczyzną.

- Oskarżony stosował przemoc polegającą na obciążeniu jej własnym ciałem w ten sposób, że usiadł na jej tułowiu uniemożliwiając tym samym poruszanie się i możliwość swobodnego oddychania, a następnie uciskał przez nieustalony czas, nie krótszy niż kilkadziesiąt sekund z dużą siłą, rękami na jej szyję - relacjonuje prok. Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Kobieta ocknęła się już po tym, jak Zbigniew C. opuścił miejsce zdarzenia.

Do drugiej próby zabójstwa miało dojść w środę 10 lutego 2021 roku. Mężczyzna zadał nie mniej niż siedem ciosów nożem w okolicę serca, prawej strony klatki piersiowej oraz jamy brzusznej.

- Spowodował tym samym mnogie i wielonarządowe obrażenia ciała m. in. w postaci rany cięto kłutej klatki piersiowej, ostrej niewydolności oddechowej, złamania żeber, perforacji żołądka w dwóch miejscach, perforacji jelita cienkiego, niewielkiego pęknięcia wątroby, niewielkiego pęknięcia śledziony, stłuczenia lewej nerki - dodaje prok. Krzysztof Ciechanowski.

Z kolei trzeci zarzut dotyczy tego, że przez blisko 21 lat mężczyzna znęcał się fizycznie i psychicznie nad osobami najbliższymi.

- Oskarżony wyzywał żonę wulgarnymi słowami poniżał, krytykował, ośmieszał, ciągle niepokoił, kontrolował, ograniczał możliwość komunikowania się z innymi osobami, niszczył przedmioty domowego użytku oraz wielokrotnie groził pozbawieniem życia, a także znęcał się fizycznie nad nią, w ten sposób, że wielokrotnie, naruszał jej nietykalność cielesną poprzez zadawanie uderzeń otwarta ręką i pięścią w twarz oraz brzuch, a nadto kopał obutymi nogami po jej nogach - relacjonuje prok. Krzysztof Ciechanowski.

Natomiast nad synem znęcał się m. in. w ten sposób, że poniżał go, ośmieszał, zmuszał przemocą polegającą na szarpaniu za całe ciało do podejmowania określonych zachowań, a także znęcał się fizycznie nad nim, w ten sposób, że popychał go, szarpał, zadawał uderzenia pięścią w głowę oraz uderzał przedmiotami osobistymi i domowego użytku po całym ciele.

Zbigniewowi C. grozi teraz nawet dożywocie


12 lutego 2021 roku, Sąd Rejonowy w Leżajsku zastosował wobec podejrzanego Zbigniewa C. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Oskarżonemu przedłużono areszt do 5 lutego br.

Zbigniew C. przesłuchany kilkukrotnie w charakterze podejrzanego, przyznał się do zarzucanego mu czynu z dnia 10 lutego 2021 roku, natomiast nie przyznał się do zarzutów dotyczących zdarzenia z dnia 22 grudnia 2020 roku oraz do zarzutu znęcania się nad żoną i synem.

Podejrzany składając wyjaśnienia wskazał m. in. że podejrzewał żonę o zdradę i to miało spowodować jego zdenerwowanie. Wskazał, że nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania.

Sprawcy za popełnienie zarzucanych mu czynów grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 12 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Zbigniew C. nie był dotychczas karany.