Na kampusie Uniwersytetu Rzeszowskiego na Zalesiu doszło do niecodziennej akcji ratunkowej. Kaczka krzyżówka uwiła gniazdo w dziupli w drzewie ponad 10 metrów nad ziemią. Mimo głośnych nawoływań kaczej mamy tylko jedno spośród sześciorga jej dzieci zdecydowało się wyskoczyć w nieznane. Pozostałe pisklęta pozostały w gnieździe. Jednak wszystko dobrze się skończyło.
Zwykle kaczki krzyżówki budują gniazda na lądzie lub w nieco ponad taflą wody. Rankiem w Boże Ciało z dziupli wyglądały wyklute pisklęta, które ewidentnie bały się ją opuścić pomimo intensywnych nawoływań samicy.

kaczka krzyżówka
Kaczka krzyżówka wychodzi ze swojej dziupli lęgowej. Fot. UR.

Tylko jedno pisklę zdecydowało się na kaskaderski wyczyn wyskoczenia z tak wysokiej dziupli. Upadek z 10 metrów okazał się jednak szczęśliwy. Było to możliwe dzięki pomocy ornitolożek z UR. Dr Natalia Tańska i mgr Iryna Miedviedieva widząc wyklute pisklęta wyglądające z dziupli obłożyły podstawę drzewa poduszkami, aby zapewnić maluchom bezpieczne lądowanie.

Niestety, pozostałe 5 piskląt zbyt mocno obawiało się wyskoczenia z tak wysokiej dziupli. Po pewnym czasie samica kaczki zabrała jedyne pisklę, które do niej dołączyło i udała się z nim do pobliskiego potoku Matysówka.

kaczątka uratowane. Fot. UR.
Strażacy podstawiają zwyżkę pod dziulę

Wówczas zespół ornitologów podjął próbę wydostania piskląt z pechowej dla nich dziupli, jednak najdłuższe drabiny jakie były w dyspozycji okazały się za krótkie. Na miejsce przybyła straż pożarna. Druhowie za pomocą zwyżki bezpiecznie sprowadzili na dół pozostałe 5 piskląt.

kaczątka uratowane
Ornitolożki UR i strażacy, którzy uratowali kaczą rodzinę. Fot. UR.

Akcja ratunkowa trwała wiele godzin. Ponieważ nadszedł wieczór i nie można było zlokalizować mamy kaczątek do następnego dnia sprawowała nad nimi opiekę dr Natalia Tańska. Maluchy zostały nakarmione* i umieszczone w prowizorycznym baseniku z letnią wodą, po czym noc spędziły w tekturowym pudełku.

*Małe dzikie kaczki należy karmić drobno pokrojonymi warzywami. Mogą to być zarówno warzywa gotowane, jak i surowe. Doskonałą opcją są buraki, marchewka, kapusta i kukurydza. Specjaliści odradzają karmienie tych zwierząt owocami.

kaczka krzyżówka
Kacza rodzina w komplecie. Fot. UR.

Od rana kolejnego dnia trwały zakończone sukcesem poszukiwania kaczej mamy. Po południu samica została zlokalizowana i połączona ze swoimi kaczątkami, nad którymi od razu roztoczyła opiekę.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.