W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa posła Polskiego Stronnictwa Ludowego Mieczysława Kasprzaka. Tematem przewodnim konferencji był tzw. „Nowy Ład dla samorządów”, czyli pakiet ustaw przygotowywany przez rząd PiS.
Polityk zwrócił uwagę na szkodliwość tych działania, bowiem jego zdaniem samorządy stracą na tzw. Polskim Ładzie nawet 140 mld zł.

Rekompensata, którą proponuje premier jest niewystarczająca, a całe te działania, które są planowane przez autorów tego projektu finalnie doprowadzą do uzależnienia finansowego samorządów od partii rządzącej. Według polityka rozwiązaniem tego problemu byłoby zwiększenie udziału samorządów w dochodach, bowiem obecne rozwiązanie doprowadzi do zwiększenia zadłużenia samorządów, które z roku na rok jest coraz większe.
Mieczysław Kasprzak, Ernest Dąbrowski
Mieczysław Kasprzak, Ernest Dąbrowski, Jan Wrona

Z posłem Mieczysławem Kasprzakiem na konferencji byli obecni również członkowie Forum Młodych Ludowców: Ernest Dąbrowski, oraz Jan Wrona. Poseł PSL zwrócił uwagę na poziom edukacji młodych ludzi w temacie wiedzy o społeczeństwie. Jego zdaniem dzisiejsze pokolenie młodych ludzi w nieodległej przyszłości powinno być wrażliwe na potrzeby wspólnot lokalnych i działać w samorządzie.

Podczas konferencji został również poruszony temat epidemii ASF {Afrykański Pomór Świń). Według polityka rząd PiS nie podejmuje żadnych działań w walce z chorobą. Stada świń są wybijane. Najgorsza sytuacja jest w Powiecie Mieleckim.

Poseł Mieczysław Kasprzak zaapelował do rządu, aby władza centralna zajęła się skutecznemu przeciwdziałaniu rozszerzaniu się nowych ognisk chroby.