Mieszcząca się w Hotelu Bacówka Radawa & SPA**** restauracja Ferula zdobyła kolejne wyróżnienie. Tym razem została ona wyróżniona w kategorii restauracja hotelowa w ramach XI edycji konkursu „Polska od kuchni”.
W ramach tegorocznego konkursu "Polska od kuchni" recenzenci odwiedzili blisko 100 restauracji. Podczas swoich wizyt oceniali oni zarówno smak, jak i wygląd potraw, wystrój wnętrza oraz klimat lokalu, a także jakość i czas obsługi. Na podstawie wyłonione zostały najlepsze restauracje, które koniecznie należy brać pod uwagę planując swoje podróże po Polsce.

- Niezmiernie cieszymy się z tego wyróżnienia, ponieważ bardzo ciężko na nie pracowaliśmy. Zawsze staramy się, aby nasza kuchnia spełniała najwyższe wymagania. Wierzymy, że jest to miejsce, do którego zawsze można przyjść, spędzić miło czas oraz cieszyć się wyjątkowym smakiem potraw - mówi Joanna Preisner, właścicielka Hotelu Bacówka Radawa & SPA****, w której mieści się restauracja.

złoty widelec
fot. Materiały prasowe restauracji

Cechami charakterystycznymi restauracji Ferula jest wykorzystywanie produktów ekologicznych od regionalnych dostawców oraz otwartość na całe rodziny z dziećmi.

Prorodzinność Feruli przejawia się nie tylko w łatwym dostępie do fotelików do karmienia oraz obecnością małego placu zabaw, który umila najmłodszym czas oczekiwania na posiłek, ale również w postaci specjalnego menu dla dzieci w kształcie tabletu.

Restauracja była wielokrotnie nagradzana i doceniana zarówno przez gości, jak i ekspertów kulinarnych. Była rekomendowana m.in. na łamach Gault&Millau Polska, powszechnie znanego jako Żółty Przewodnik, a także znalazła się w gronie Poland 100 Best Restaurants.