IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed możliwymi burzami z gradem na Podkarpaciu. Wiatr może wiać z prędkością nawet do 95 km/h.
Alert wydano łącznie dla 17 powiatów. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy 8 powiatów: dębickiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, niżańskiego, ropczycko-sędziszowskiego, stalowowolskiego, Tarnobrzega oraz tarnobrzeskiego.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy następujących regionów oraz powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, jarosławskiego, jasielskiego, Krosna, krośnieńskiego, leskiego, leżajskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, przemyskiego, Przemyśla, przeworskiego, rzeszowskiego, Rzeszowa, sanockiego i strzyżowskiego.

W komunikacie podkreślono, że alert będzie obowiązywać w czwartek 12 maja d godz. 12:00 do 21:00. Meteorolodzy prognozują burze z opadami deszczu do 20 mm, porywy wiatru do 95 km/h, miejscami może spaść grad.

Również straż pożarna radzi co robić, aby uchronić się przed tego typu zjawiskami. - Pozamykajcie okna i drzwi, usuńcie z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy. Nie parkujcie aut pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz reklamami wielkopowierzchniowymi. Nie wchodźcie do parków i lasów - informuje bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

W trakcie nawałnic często dochodzi do przerw w dostawach prądu. Należy sprawdzić, czy w domu macie zapasowe oświetlenie, np. latarkę z bateriami i naładowany telefon komórkowych. Absolutnie nie wolno szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi.