Jak informuje sanepid potwierdzone zostały 4 przypadki zachorowania na salmonellozę wśród dzieci gminy Chmielnik (SP Nr 1 w Chmielniku, SP Nr 2 w Chmielniku, SP Zabratówka). Trwa dochodzenie epidemiologiczne w tej sprawie
- W dniu dzisiejszym mamy łącznie potwierdzone 4 przypadki zachorowania na salmonellozę wśród dzieci gminy Chmielnik (SP Nr 1 w Chmielniku, SP Nr 2 w Chmielniku, SP Zabratówka). Trwa dochodzenie epidemiologiczne w tej sprawie. - mówi Wiesław Kwater, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie.

Pracownicy sanepidu 17 września pobrali do badania próby posiłków u producenta cateringu dla przedszkoli i szkół gminnych. Nie stwierdzono nieprawidłowości. Wymazy pobrane u pracowników tej firmy w kierunku schorzeń jelitowych również negatywne. Kolejny pobór prób nastąpił w dniu 21 września. Próby te są w trakcie badania - informuje W. kwater.

Informacje ze szkół spływały w ciągu kilku dni. Część dzieci miała objawy chorobowe, ale nie potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Jesteśmy w trakcie rozmów z rodzicami dzieci w celu zlecenia badań wyrazowych. - dodaje zastępca PPIS.

Z uwagi na rozłożone w czasie przypadki zachorowań sanepid nie zawiesił zajęć w szkołach i przedszkolach. Do tej pory sanepid nie ustalił również przyczyny występowania tych przypadków zachorowania na salmonellozę wśród dzieci z gminy Chmielnik.