W niedzielę w Rzeszowie obchodzony będzie Dzień Serca. Uczestnicy będą mieli możliwość m.in. wykonania badań profilaktycznych oraz konsultacji z kardiologiem. Dodatkowo odbędą się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
Jak poinformowała PAP Gabriela Stefanowicz z Centrum Medycznego MEDYK, współorganizatora wydarzenia, na miejscu będzie można również oddać krew oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19.

- Tegoroczny Dzień Serca rozpocznie się w niedzielę o godz. 14.30 na rzeszowskim Rynku, gdzie zaproszeni specjaliści poruszą tematy istotne pod względem przeciwdziałaniu chorób serca. Będzie można wykonać badania profilaktyczne oraz skonsultować się m.in. z kardiologiem, psychologiem czy dietetykiem - dodała.

Na uczestników wydarzenia czekać będą również atrakcje dodatkowe, m.in. Rowerowe Show w wykonaniu Krystiana Herby, występy artystów z Centrum Sztuki Wokalnej z Rzeszowa i wystawa zabytkowych samochodów.

Organizatorzy zaplanowali również szereg atrakcji dla najmłodszych uczestników, będą wśród nich m.in. warsztat garncarski, gry i konkursy z nagrodami, zaplatanie warkoczyków i trampoliny. Obchody Dnia Serca w Rzeszowie zwieńczy koncert zespołu The Freeborn Brothers.

Jak podkreśliła Stefanowicz, imprezą towarzyszącą będzie Festiwal Dzikich Zup. - Na płycie rynku ugotowanych i rozdanych zostanie ponad 4 tys. porcji zupy. Wszystko to dzięki Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Gastronomów. Na miejscu upieczony zostanie również świeży chleb oraz odbędą się warsztaty z pieczenia ciasteczek - zaznaczyła.

Ciekawym punktem niedzielnego wydarzenia będzie możliwość założenia kombinezonu symulacji odczuć starczych. Zakładając kombinezon będzie można przez chwilę poczuć się jak osoba w podeszłym wieku i poczuć na własnej skórze, jakie ograniczenia ruchowe ma senior i zrozumieć lepiej jego potrzeby.

Dzień Serca to wydarzenie organizowane rokrocznie w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNESCO oraz UNICEF. W Rzeszowie w niedzielę obchodzony będzie po raz 21. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ dki/