Okres przedświąteczny, to czas obdarowywania się podarkami. Dlatego Inicjatywa Racji Społecznej, którą reprezentuje dr Marcin Jurzysta, wraz z lokalnymi społecznikami z powiatu strzyżowskiego, których zorganizowała Anna Dral, oraz we współpracy z Caritas Diecezji Rzeszowskiej dostarczyli świąteczne upominki dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Frysztaku k. Strzyżowa.
Jak podkreśla dyrektor Ośrodka Agata Wyciślak społecznicy pod wodzą Marcina Jurzysty i Anny Dral zrobili naprawdę akcję wykraczającą poza powiat strzyżowski - Nasi podopieczni pochodzą nie tylko z powiatu strzyżowskiego. U nas są dzieci z różnych powiatów: krośnieńskiego, jasielskiego, a nawet dębickiego.

Marcin Jurzysta, wiceprezes Inicjatywy Racji Społecznej zaznacza, że ta wizyta miała nie tylko charakter świąteczny.

- Bardzo chciałem dowiedzieć się jakie potrzeby ma ośrodek, jak można mu pomóc. Cudownie, że w Polsce działa program "Za życiem", tyle tylko, że w ramach tego programu dzieci z niepełnosprawnościami ich rodzice nie otrzymują wystarczającego wsparcia. Super, że dzieciaki mają dostęp do rehabilitacji, mają wsparcie psychoterapeutów, psychologów, fizjologów, itd. A co z lekarzami? Widać tu ewidentnie, że programy rządowe nie uwzględniają kompleksowego podejścia do potrzeb, dzieci i potem dorosłych z niepełnosprawnościami. Bardzo bym chciał to zmienić - mówi Jurzysta.

Anna Dral nie ukrywa natomiast wzruszenia. - Wiem jak ważna dla regionu jest ta placówka, nie ukrywam, że wiele lat temu byłam beneficjentką podobnej, bożonarodzeniowej akcji. Więc niech dobro powraca. Marzyłam, że któregoś dnia zobaczę radość w oczach tych, którzy zostaną obdarowani dzięki mojemu udziałowi. Ważne jest dla mnie również to by przełamać stereotyp, że osoby z niepełnosprawnościami tylko proszą o pomoc. Pokazaliśmy, że jest absolutnie inaczej. Dlatego pełna podziwu dla organizatorów jest dyrektor Wyciślak.

Świetnie, że są takie osoby jak Pani Ania i Pan Marcin, które z racji swojego zdrowia, czują te problemy i skutecznie, co ciągle udowadnia Marcin Jurzysta pukają do odpowiednich drzwi by je rozwiązywać Wiceprezes IRS podkreśla bowiem z naciskiem, że nie tylko doraźna pomoc, która jest wspaniała, ale przede wszystkim działania systemowe mogą odmienić naszą rzeczywistość.

- Szczęśliwi, i niezniechęceni warunkami atmosferycznymi (które jednak nie przeszkodziły w osiągnięciu celu) organizatorzy akcji zwracają uwagę, że ich zaangażowanie niewiele by dało, gdyby nie wparcie wspaniałych darczyńców, m.in. Kwiaciarni Agnes z Rzeszowa, Szkółki Leśnej Państwa Pięciaków, Magdalenie Marciak, Łukaszowi Wilczędze i przyjaciołom, a także darczyńcom, którzy chcą pozostać anonimowi. Pomaganie jest wspaniałe, ale świetnie się je robi z takimi ludźmi jak Ania Dral, Adrian Nieroda, Agnieszka Kempa, czy ks. Piotr Potyrała. Dzięki wielkie - kończy dr Jurzysta.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.