Władze kilku miast Ukrainy doceniły w ten sposób działania wolontariuszy Fundacji Folkowisko, która w ciągu 56 dni trwania wojny w Ukrainie Fundacja Folkowisko stała się jedną z najważniejszych organizacji humanitarnych w Europie. Pomoc która płynie przez organizację dociera w najbardziej niedostępne miejsca w Ukrainie.
Wśród kilku nagród, które otrzymali w ostatnich dniach członkowie Folkowiska jest przyznany przez Młodzieżową Radę Obwodu Charkowskiego i organizację pozarządową Kraj medal “Dobroczynności", za znaczący wkład w organizację pomocy humanitarnej i wsparcie ludności miasta i obwodu Charkowskiego. Cytując Aleksandra Solę- wiceprezesa Fundacji Folkowisko- “Nagroda, którą otrzymaliśmy nie ma przynależności osobowej.

Należy do każdego z ponad 2000 wolontariuszy z całego świata: Polski, Kanady, USA, Kolumbii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytani którzy od początku wojny są z nami dzień i noc.

Fundacja Folkowisko otrzymała medal od miasta Charkowa
Medal dla Fundacji Folkowisko


Grupa szybkiego reagowania którą udało nam się stworzyć pozwala nam docierać do ludzi których sytuacja jest najgorsza" Codziennie Folkowisko przesyła żywność dla ponad 250 tys. osób w takich miastach jak Kijów, Irpień, Tarnopol czy Zbaraża, a Ambasady Wolności Folkowiska działają w Czernichowie, Lwowie i Charkowie.

Medalami nagrodzeni zostali też wolontariusze Folkowiska: Oprócz tego Marcin Piotrowski, Aleksander Sola oraz Mariia Neronska otrzymali medale “Za dobry uczynek", prezes fundacji Barbarę Psiuk wyróżniono nagrodą “Za miłosierdzie i troskę".
Uroczystość gratyfikacji z powodu działań wojennych które wciąż trwają w Charkowie odbyły się w ostatnią środę w Ambasadzie Wolności w Cieszanowie.

“Nie robimy tego dla nagród czy medali. Niemniej jednak jest nam bardzo miło, że ciężka praca, którą wykonujemy dla ludzi, którzy walczą o swoją godność i wolność, została dostrzeżona" - podkreśla Barbara Psiuk, prezes Fundacji Folkowisko.

Fundacja Folkowisko otrzymała medal od miasta Charkowa
Medal dla Fundacji Folkowisko


Dzień wcześniej specjalną odznaką miasta Jaworów odznaczony został Marcin Piotrowski oraz Fundacja Folkowisko wręczył ją burmistrz przygranicznego miasta- Igor Grabowski. Podkreślił on szczególny szacunek oraz wdzięczność za okazaną pomoc humanitarną gminie Jaworów w czasie stanu wojennego w Ukrainie. "Pomagając w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, dajecie nam nie tylko wartości materialne, ale także nadzieję, że razem pokonamy wszelkie trudności"- mówił o pomocy udzielanej przez Fundację Grabowski.

Podziękowania napływają z każdej strony, m.in. z miast partnerskich fundacji takich jak Sławsk, Tarnopol czy Rawa Ruska. Za okazane wsparcie dziękują także rzymsko-katolickie parafie w Ukrainie. Zaświadczenie o udzielanej przez Fundację pomocy wystawił ks. Jacek Kocur z parafii św. Michała Archanioła we Lwowie. “Wyrażam serdeczną wdzięczność za pomoc dla uchodźców wojennych we Lwowie. 200 osób z Kijowa, Buczy, Charkowa, Krematorska i innych niszczonych miast znajduje dzięki wam niezbędną pomoc"- pisał do Fundacji proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie.

Fundacja Folkowisko otrzymała medal od miasta Charkowa
Medal dla Fundacji Folkowisko


Fundacja Folkowisko wysłała do tej pory ponad 3000 ton pomocy humanitarnej do Ukrainy. ŻywnośĆ, odzież, środkI higieniczne czy generatory prądotwórcze codziennie docierają wieloma transportami do Ukrainy. Fundacja przekazała także 5 karetek dla szpitali w Ukrainie. Jak podkreślił Radosław Podogrocki, dyrektor Sekretariatu Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów “Folkowisko, które w czasach pokoju zajmowało się szerzeniem kultury polskiego pogranicza, w niespełna miesiąc przeobraziło się w jedną z najbardziej aktywnych organizacji w Europie wysyłających pomoc humanitarną dla Ukrainy.". W piśmie, które przesłał zaznaczył również, że Stowarzyszenie Folkowisko “jest organizacją cieszącą się pełnym zaufaniem polskiego rządu.".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.