Już w nadchodzącym tygodniu w Polsce może zostać ogłoszony pełny lockdown. Będzie on wprowadzony, jeżeli sytuacja epidemiczna w Polsce nie poprawi się.
Ministerstwo z dnia na dzień informuje o kolejnych rekordach zakażeń koronawirusem. Tylko dzisiaj było ich prawie 25 tys. Więcej o najnowszym raporcie przeczytacie państwo tutaj: Koronawirus na Podkarpaciu [niedziela, 8.11.2020]

- Jeśli będzie potrzeba wprowadzenia narodowej kwarantanny, to ją wprowadzimy za ok. 7-14 dni. Jednak możemy tego uniknąć. Wystarczy, że będziemy się odpowiedzialne zachowywać i unikać spotkań z innymi ludźmi - mówił na piątkowej konferencji premier Morawiecki.

Kiedy możliwy lockdown ?

Wprowadzenie pełnego lockdownu będzie możliwe, gdy średnia liczba zakażeń z całego tygodnia przekroczy 27 tys. Taki ruch może nastąpić już w przyszłym tygodniu.

Jednak taki jednorazowy wyskok nie musi tego od razu oznaczać. Wprowadzenie narodowej narodowej kwarantanny stanie się naprawdę realne, gdy w ciągu ostatnich 7 dni pojawi się więcej niż 185 tys. potwierdzonych przypadków.Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że próg 7-dniowej średniej 70 infekcji na 100 tys. mieszkańców przekroczymy już 15 listopada. Zaś 75 infekcji na 100 tys. mieszkańców zaledwie 5 dni później.

Jakie obostrzenia podczas lockdownu

1. Zakaz przemieszczania się - głównym ograniczeniem podczas narodowej kwarantanny będzie zakaz przemieszczania się bez wyraźnie uzasadnionego powodu. Wyjść z domu będzie można jedynie w przypadku pracy, zrobienia zakupów czy wyprowadzenia psa na spacer. Nie wiadomo jednak, jak sprawa wyglądałaby w przypadku wyjścia na spacer.

2. Godziny policyjna - ten termin Polakom zapewne kojarzy się niezbyt dobrze. Ostatnio godzina policyjna była użyta w czasach ,,słusznie minionych". Jednak i jej wprowadzenie jest brane przez rząd pod uwagę. Oznacza ona zakaz opuszczania domów w godzinach nocnych. Będzie można jedynie wtedy wyjść z domu jedynie do pracy.

3. Zamknięcie salonów usługowych - wprowadzenie pełnego lockdownu będzie oznaczało także ponownie zamknięcie np. salonów fryzjerskich czy kosmetycznych. Można się także spodziewać zamknięcia marketów budowlanych w weekendy.

4. Zamknięte przedszkola i żłobki - od poniedziałku zostaną zamknięte w pełni także szkoły podstawowe, jednak rząd rozważa także zamknięcie przedszkoli i żłobków. Taki ruch dla wielu rodziców oznaczałby pozostanie w domach, a dla rządu ponowne wypłacanie na masową skalę zasiłku opiekuńczego.

5. Zamknięcie placów zabaw, lasów oraz parków

6. Nowe limity w kościołach - już teraz w kościołach obowiązuję duże ograniczenia w liczebności, bowiem może tam przebywać jedna osoba na 15 m. kwadratowych. Narodowa kwarantanna oznaczałaby powrót do obostrzeń z wiosny.

7. Zamknięte ogrody botaniczne oraz zoologiczne

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.