W piątek pierwsi pacjenci trafili do nowootwartego szpitala tymczasowego dla chorych na koronawirusa w Rzeszowie. Jednak żaden z nich nie wymaga poważnej hospitalizacji.
Nie minęło nawet 48h od otwarcia nowootwartego szpitala tymczasowego dla chorych na koronawirusa w Rzeszowie, a już placówka przyjęła pierwszych pacjentów do siebie.

- Do szpitala trafiło 8 osób. Żadna z nich nie wymaga poważniejszej hospitalizacji, np. użycia tlenoterapii czy podpięcia pod respirator. Wszyscy czują się względnie dobrze - mówi nam Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody Podkarpackiego.

Przypomnijmy, że szpital tymczasowy został otwarty nowo otwartego skrzydła Szpitala MSWiA. We wtorek odbyła się jego prezentacja. - Można powiedzieć, że na dzień dzisiejszy mamy ok. 80 proc. sprzętu, którego potrzebowaliśmy. Na ten moment możemy uruchomić 20 łóżek covidowych. Pięć z nich dodatkowo będzie posiadało dostęp do tlenoterapii. Uważamy, że jest to liczba, która pozwoli na zabezpieczenie potrzeb metropolii Rzeszowskiej oraz okolic - mówił na konferencji prasowej Piotr Wańczura, pełnomocnik dyr. Szpitala MSWiA ds. szpitala tymczasowego.

Jednak docelowo ma się tam znajdować łącznie 160 łóżek dla zakażonych koronawirusem oraz 30 łóżek z respiratorami. Ma się on składać także z 3 poziomów:

Poziom I - czyli organizacja we wszystkich szpitalach miejsc izolowanych dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19 do czasu otrzymania wyniku badania.

Poziom II - zabezpieczenie miejsc leczenia pacjentów z potwierdzonym COVID-19 na oddziałach zakaźnych/obserwacyjno-zakaźnych oraz w innych oddziałach. Wydzielenie bezpiecznych stref dla pacjentów, którzy leczeni są z innych przyczyn niż COVID-19.

Poziom III - udzielanie specjalistycznych zakresów świadczeń zdrowotnych dla pacjentów COVID-19.