Z awarii systemu rejestracji na szczepienia w całym kraju skorzystały setki osób. Również w Rzeszowie wiele osób po 50-tce otrzymało zaproszenie na szczepienia i skorzystało z nich.

Szczepienia nadal nie dla wszystkich

Ministerstwo Zdrowia tuż przed świętami uruchomiło zapisy na szczepienia dla osób w wielu 40-59 lat. Michał Dworczyk najpierw mówił, że to zamierzone działania, które miały zostać świadomie uruchomione z powodu braku chętnych w grupach uprawnionych do szczepień. Później ogłosił, że to błąd systemu. W mediach społecznościowych osóby, ktore skorzystały z tego zmieszania spotkały się z falą hejtu.

Swoją przygodę z przedterminowym szczepieniem dokładnie opisał np. Szymon Hołownia. W momencie pisania tego tekstu nie zaleźliśmy dokładniejszej relacji. Jeśli zatem jesteście ciekawi, jak to u niego wyglądało, przeczytajcie relację Hołowni:Masowe szczepienia w Wielką Sobotę


W mediach społecznościowych krążą zdjęcia z punktu szczepień C.M. Medyk, który znajduje się na ul. Rejtana w Rzeszowie w budynku Full Marketu. To tam w Wielką Sobotę zaszczepiono 3 700 osób. Do szczepienia uprawnione były osoby 70+, 60+ przedstawiciele służb medycznych, mundurowych, nauczyciele. Do kolejki dotarły też osoby w wieku 40-59 lat, które na szczepienie umówił wadliwy system rejestracyjny.

- Chęć zaszczepienia wyraziłam w rejestracji na pacjent.gov.pl w dniu 15 stycznia br. - Mówi nam Agnieszka, reprezentująca pokolenie 50+, która była wśród zaszczepionych w C.M. Medyk w dniu 3 kwietnia 2021. - 31 marca otrzymałam informację na pacjent.gov.pl o możliwości zaszczepienia się. Potwierdziłam chęć i otrzymałam zaproszenie - relacjonuje Agnieszka.

System umówił Agnieszkę na 3 kwietnia na godzinę 14.10. Gdy Agnieszka przyjechała na miejsce, okazało się, że wszyscy uprawnieni czekają w długiej kolejce. Jednak - o 15.35 było po wszystkim - odnotowuje zadowolona Agnieszka.

Dodatkowe szczepionki w Medyku


Zdaniem Stanisława Mazura wszyscy zostali zaszczenieni. Było to możliwe dzięki dodatkowym szczepionkom otrzymanym przez C.M. Medyk. - W Wielki Piątek otrzymaliśmy dodatkowe kilka tysięcy dawek Pfizer, które my potrafiliśmy rozszczepić, aby nie "świętowały", podczas gdy szaleje wirus. W Wielką Sobotę kilkadziesiąt osób, w tym dyrektorzy w Medyku pracowali od 6.00 do 22.00 i szczepiliśmy w kilku miejscowościach Podkarpacia - mówi Stanisław Mazur.

Jak dodaje, we wszystkich tych miejscach szczepienia odbywały się w kolejności wg Narodowego Programu Zdrowia. - W Rzeszowie na ul. Rejtana zaszczepiliśmy 3700 osób głównie zarejestrowanych na naszych slotach oraz około 380 osób dodatkowych głównie 55+ aż do wykorzystania ostatnich dawek. Dziękujemy za porządek w kolejce. - podkreśla Mazur.

Zdaniem Mazura - Nie jest to jeszcze okres do szczepienia wszystkich, bo byłby chaos, przepychanki. Dyrektor C. M. Medyk potwierdza, iż nie we wszystkich regionach kraju zgłaszali się chętnie seniorzy. Niemniej jednak w Polsce już zaszczepiono wybrane najpilniejsze grupy, a wkrótce będzie czas na szczepienie szersze.

Od 12 kwietnia zapisy dla kolejnej grupy


Oficjalne zapisy osób z grupy wiekowej 40-59 lat (roczniki 1962-73) mają być uruchomione 12 kwietnia br.