Trzy projekty do tegorocznego Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosili aktywiści z osiedla Baranówka. Głosowanie trwa do 8 października br.

Kategoria I - zadanie nr 12 „Urządzenie parków miejskich w rejonie SP 18 przy ul. Bł. Karoliny i w rejonie ul. Starzyńskiego i Brydaka”

Zadanie zakłada urządzenie dwóch parków. Jeden na osiedlu Baranówka, natomiast drugi na osiedlu Franciszka Kotuli. - 2 lata temu postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce i spróbować zagospodarować teren przy ul. Brydaka/ Starzyńskiego vis a vis Starzyńskiego 20 i 22. Wcześniej występowaliśmy do Prezydenta o zagospodarowanie tego terenu czy wymianę nawierzchni jednak z racji kosztów nie doszło to do skutku. - Mówi nam Mateusz Maciejczyk, przewodniczący Rady Osiedla Baranówka i od sierpnia br. Radny Rady Miasta Rzeszowa.

W ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 r. Rada Osiedla Baranówka w porozumieniu z Radą Osiedla Franciszka Kotuli wystąpiły ze wspólnym zadaniem w kategorii I. „Urządzenie parków miejskich w rejonie SP 18 przy ul. Bł. Karoliny i w rejonie ul. Starzyńskiego i Brydaka". - Na wspomnianym terenie zielonym chcielibyśmy urządzić Park Kieszonkowy z licznymi niskimi i wysokimi nasadzeniami zieleni, alejkami i ławkami. Chcemy, żeby to miejsce było płucami naszego osiedla. - Mówi nam Marcin Bojda z Rady Osiedla Baranówka.

- Chciałbym, żeby to zadanie zostało wybrane do realizacji i wtedy moglibyśmy stworzyć coś na wzór Parku Kieszonkowego - Ogrody Kwietne w Krakowie wyposażonego w zieleń i dodatkową infrastrukturę towarzyszącą jak równoważnie, pieńki, gry plenerowe. - Precyzuje Maciejczyk. Jak wyglądają parki kieszonkowe w Krakowie można zobaczyć klikając TUTAJ.

Urządzenie parku kieszonkowego na Baranówce jest częścią kompleksowego zagospodarowania placu pod dawnym boisku, tzw. unii, który Rada Osiedla Baranówka stara się realizować od kilku lat.
- W 2019 roku zrodził się plan i zgłosiliśmy pierwsze zadanie osiedlowe jakim było "Budowa boiska rekreacyjno-sportowego przy ul. Starzyńskiego - I etap realizacji kompleksu sportowo-rekreacyjnego B4" w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2020. - Informuje Maciejczyk.

Zadanie to spotkało się z uznaniem ze strony mieszkańców i zostało skierowane o realizacji.

W kolejnym roku w ramach zadania osiedlowego aktywiści z Baranówki złożyli projekt pod tytułem "Budowa toru Pumptrack - toru do jazdy jednośladami przy ul. Starzyńskiego - II etap realizacji kompleksu sportowo-rekreacyjnego B4" w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.

Zadanie to wówczas uzyskało dużą ilość głosów bo 1137 i zostanie zrealizowane w najbliższych miesiącach. Po licznych przetargach prezydent Fijołek zdecydował o zwiększeniu wartości zadania z 200 tysięcy do 246 tysięcy zł i na Baranówce powstanie tor PumpTrack w wersji dual, który może być wykorzystywany również jako ósemka. Będą na nim organizowane liczne zawody. - Już mam zapewnienie od organizatorów z Rzeszów BIKE Festival, że jeden dzień festiwalu przeznaczą na organizację wyścigów na tym torze. - Cieszy się Maciejczyk.

Kategoria II - zadanie nr 41 "Psi park - wybieg dla psów wzdłuż ul. Kolbego"

- W ramach zadania osiedlowego w kategorii II zgłosiliśmy projekt na budowę "Psiego park - wybiegu dla psów wzdłuż ul. Kolbego" - ta inwestycja pozwoliłaby zagospodarować łąkę przy ul. Kolbego. - Mówi nam Mateusz Maciejczyk. - Wybieg jest oczekiwany przez właścicieli czworonogów nie tylko z osiedla Baranówka, ale również z os. Miłocin i os. Przybyszówka - dodaje Marcin Bojda.

Kategoria III - zadanie nr 69 "Jadłodzielnia Rzeszów - Dziel się i częstuj!"

Na pomysł ustawienia w Rzeszowie lodówek, do których można przynosić jedzenie wpadli aktywiści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Spójnik z Patrycją Pawlak-Kamińską na czele. Projekt wsparli m.in. Michał Sztuk i Agnieszka Chmiel z Nowej Lewicy oraz Jolanta Omietońska i Tomasz Lignar z Zielonych Rzeszów.

- Żyjemy w czasach kiedy marnuje się i wyrzuca wszystko: jedzenie, ubrania, sprzęt. Chcemy pokazać, że można inaczej, że można podzielić się z każdym, zwłaszcza tym potrzebującym i można też poczęstować się samemu zamiast iść do sklepu i wydać pieniądze. Jak powiedział Gandhi „bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie - mówi rzeszow112 Patrycja Pawlak-Kamińska, inicjatorka projektu.

Rada Osiedla Baranówka w porozumieniu z aktywistami miejskimi w kategorii III wspiera właśnie projekt Jadłodzielni. Projekt zakłada ustawienie w różnych częściach Rzeszowa pięciu dużych lodówek, do których mieszkańcy przynosiliby nadmiar jedzenia. Inni mieszkańcy mogliby z tego jedzenia skorzystać. Jedna z tych lodówek miałaby stanąć na osiedlu Baranówka. - Rada Osiedla w porozumieniu z mieszkańcami przeprowadzi konsultacje społeczne w kwestii wyboru najlepszego miejsca do ustawienia jadłodzielni. Chcemy, żeby to było bezpieczne i ogólnodostepne miejsce - mówi nam Marcin Bojda.

8,2 mln zł na RBO w 2022 roku

Wysokość środków przeznaczonych na poszczególne Kategorie projektów RBO:
4 100 000 zł na projekty z Kategorii I - budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej;
3 280 000 zł na projekty z Kategorii II - budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej;
820 000 zł na projekty z Kategorii III - działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

- Patrząc z perspektywy kilku lat należy powiedzieć, że Rzeszowski Budżet Obywatelski świetnie spełnia swoją rolę. Idea samorządności polega przecież na tym, aby oddawać inicjatywę w ręce mieszkańców. Poprzez budżet obywatelski mieszkańcy decydują jakie inwestycje są im najbardziej potrzebne a my je realizujemy. Rosnące zainteresowanie tym budżetem pokazuje, że mieszkańcy chcą mieć wpływ na to jak się im żyje w mieście – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Głosowanie na projekty RBO 2022 przeprowadza się w formie:TUTAJ.


2. papierowej – za pośrednictwem karty go głosowania, możliwej do pobrania z BIP-u, bądź w punkcie do głosowania, wrzuconej osobiście do urny w punkcie do głosowania, po weryfikacji tożsamości osoby głosującej, przeprowadzonej przez pracownika Urzędu Miasta Rzeszowa, na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
Lokalizacja punktów do głosowania w formie papierowej lub elektronicznej.
-Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1,
-Punkt Obsługi Mieszkańców UM w Galerii Handlowej „NOWY ŚWIAT"
-Punkt Obsługi Mieszkańców UM w Centrum MILLENIUM HALL
-Punkt Obsługi Mieszkańców UM w Centrum Handlowym PLAZA
-Punkt Obsługi Mieszkańców UM w Galerii RZESZÓW.
-Punkt Informacyjny UM ul. Kopernika 15,
-Punkt Informacyjny UM ul. Okrzei 1.Rzeszowianie zgłosili 102 projekty. Głosowanie trwa od 10 września do 8 października 2021 r.

Osoba uprawniona do udziału w konsultacjach może oddać głos na jedno zadanie w każdej z trzech kategorii.

Wyboru dokonuje się poprzez wpisanie w odpowiedniej rubryce karty do głosowania numeru zadania, zgodnie z listą zadań przyjętych do głosowania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.