Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na boisku wielofunkcyjnym przy ul. Kustronia prezydent i radni Miasta Rzeszowa rozmawiali na temat projektów, dzięki którym mieszkańcy Rzeszowa mą realny wpływ na decyzje dotyczące rozdysponowania części budżetu Rzeszowa.
Konrad Fijołek, radni i urzędnicy wyjaśnili w jaki sposób i gdzie można oddać swój głos na wybrane inwestycje Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

- Jest już na terenie miasta dużo dowodów na to, że inicjatywa Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego była bardzo potrzebna. To projekt odpowiadający na zróżnicowane potrzeby mieszkańców. Szczególnie cieszy mnie fakt, że coraz więcej zgłaszanych projektów dotyczy ochrony środowiska i ekologii. Ten budżet wyzwolił wśród mieszkańców ogromną inicjatywę. Pokazał, że mogą wziąć sprawy w swoje ręce i decydować jakie inwestycje są dla nich najpilniejsze – mówił na wtorkowej konferencji prasowej Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Konferencja odbyła się we wtorek na wybudowanym w ramach RBO kompleksie boisk, placu zabaw i siłowni plenerowej przy ul. Kustronia.

Budżet podzielony na trzy kategorie: pierwszą dotycząca budowy bądź modernizacji infrastruktury miejskiej, drugą dotyczącą infrastruktury osiedlowej oraz trzecią związaną z działaniami o charakterze prospołecznym i kulturalnym.

- Idea budżetu w Rzeszowie jest już bardzo dobrze rozwinięta, w tegorocznym budżecie zgłoszonych jest 102 projekty. Przeznaczonych na ten cel zostało 8,2 mln zł. W ubiegłym roku zostało oddanych ok. 60 tys. głosów. Liczymy, że w tym roku ten wynik zostanie poprawiony. - Mówił Robert Walawender Zastępca Przewodniczącego Komisji ds. RBO.

Najczęściej zgłaszanymi propozycjami są projekty boisk czy osiedlowych placów zabaw. W tym roku znaczną część projektów, bo aż 48 stanowią również zgłoszenia kategorii III, dotyczącej działań o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym oraz sportowym.

Prezydent Konrad Fijołek podkreślił również znaczenie zaangażowania społecznego obywateli w projekt RBO, aby umożliwić włączenie każdego w kreowanie przestrzeni Rzeszowa.

- Chciałbym bardzo serdecznie zachęcić mieszkańców do głosowania. Bardzo poważnie rozważamy dołożenie się do projektów. W momencie gdy zauważymy, że zgłoszony projekt jest wartościowy, a nie dostanie się do tegorocznej edycji, może znaleźć się wówczas w budżecie przyszłorocznym - zadeklarował Prezydent.

Głosowanie rozpoczęło się 10 września.

Łącznie na dzień 21 września 2021, w systemie elektronicznym, w poszczególnych kategoriach mieszkańcy oddali następujące liczby głosów:
Kategoria I – 8601 głosów ( budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej)
Kategoria II – 8939 głosów (budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej)
Kategoria III – 8662 głosów (działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym)

Głos na określony projekt można oddać na dwa sposoby. Elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej KLIKAJĄC TUTAJ bądź w formie papierowej w siedmiu wyznaczonych punktach:

  • w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta ul. Rynek 1,

  • w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta przy ul. Kopernika 15 i Okrzei 1

  • oraz w Punktach Obsługi Mieszkańców znajdujących się w Galerii Handlowej Nowy Świat,

  • Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall,

  • Centrum Handlowym Plaza Rzeszów

  • oraz Galerii Rzeszów.


Głosowanie potrwa do 8 października.