Na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta Rzeszowa pojawi się kilka ważnych tematów. Wśród nich oczywiście głosowanie nad przyszłorocznym budżetem, ale także planowane podwyżki w opłatach dla mieszkańców.
Na wtorkowej sesji Rada Miasta Rzeszowa będzie głosować przede wszystkim nad przyjęciem przyszłorocznego budżetu. Według wyliczeń ma on wynosić ponad 1,76 mld zł, z czego 357 mln zł przewidziano na inwestycje.

W planach także podwyżki. Mieszkańcy zapłacą więcej za bilety w autobusach oraz parkowanie?


Jednak głosowanie nad budżetem miasta na przyszły rok nie jedyny punkt jakim zajmą się miejscy radni na wtorkowej sesji. Ważnym tematem z punktu widzenia każdego mieszkańca będą planowane podwyżki m.in. za bilety w komunikacji miejskiej.

Zarząd Transportu Miejskiego skierował projekt uchwały, która przewiduje kilka ważnych zmian w tym zakresie. Zniknie przede wszystkim tzw. bilet jednoprzejazdowy, a w zamian tego pojawić się ma bilet 40-minutowy, który zdrożeje aż o 40 groszy.

Po zmianach ma on kosztować 4 zł. Proporcjonalnie wzrosną także ceny biletów ustawowych - 2 zł; oraz samorządowych - 2,5 zł.

- Nie interesuje nas, iloma autobusami przemieszcza się pasażer. Na 40-minutowym bilecie będzie mógł jechać dwoma lub trzema autobusami - wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

W górę mają także pójść ceny pozostałych biletów m.in sieciówek. Bilet godziny miałby po tych zmianach kosztować np. 6 zł, natomiast bilet 30-dniowy aż 100 zł. Z kolei za bilet semestralny studenci zapłacą nie jak dotychczas 188 zł, ale 200 zł.

Jednak to nie koniec wzrostu cen. Podwyższona zostanie także cena biletu 90-dniowego - z 249 do 270 zł, a także biletu 180-dniowego - z 499 do 520 zł. Zdrożeć mają również bilety wakacyjne dla dzieci, młodzieży szkolnej i studentów: dwumiesięcznego z 70 do 80 zł oraz miesięcznego z 40 do 51 zł. Nie zmieni się tylko cena biletu 5-dniowego: 26 zł.

Ratusz uzasadnia tak znaczące podwyżki wzrostami cen paliw w całym kraju, ponieważ drożeje ropa, gaz oraz prąd. Jeśli radni przyjmą ten projekt uchwały, to wyższe stawki w komunikacji miejskiej zaczną obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.

Równocześnie na najbliższą sesję Rady Miasta Rzeszowa skierowano bardzo podobną uchwałę w kwestii podwyżek, tylko że temacie wyższych opłat za parkowanie.

Przypomnijmy, że obecnie na terenie miasta obowiązuje kilka stref płatnego parkowania: niebieska, zielona, czerwona oraz pomarańczowa.

Jeśli radni przyjmą także ten projekt uchwały, kierowcy w Rzeszowie będą musieli zapłacić za parkowanie o wiele wyżej niż dotychczas.

Opłata w strefach "niebieskiej" i "zielonej" za pierwszą godzinę parkowania miałaby wzrosnąć z 2,5 zł do 4 zł, za drugą - z 3 zł do 4,8 zł, za trzecią - z 3,5 zł do 5,7 zł, za czwartą i kolejną - z 2,5 zł do 4 zł.

Z kolei w strefie "czerwonej" i "pomarańczowej" opłata za pierwszą godzinę parkowania wynosiłaby 2,5 zł, a nie 2 zł. Druga godzina kosztowałaby 3 zł, trzecia 3,6 zł, a czwarta i każda kolejna - 2,50 zł.

Jednocześnie poszłaby w górę także cena miesięcznych abonamentów. W tzw. strefie niebieskiej, czyli ścisłym centrum wzrosłaby ona z 250 do 270 zł, z kolei w pozostałych strefach do 170 zł.

Rodzice w Rzeszowie zapłacą więcej za pobyt dzieci w żłobkach?


Jednocześnie Urząd Miasta Rzeszowa przygotował projekt uchwały, która przewiduje wzrost opłat za korzystanie z miejskich żłobków.

Przypomnijmy, że obecnie rodzice płacą miesięcznie za korzystanie ze żłobka 336 zł opłaty stałej plus 100 zł za wyżywienie. Łącznie wynosi to więc 436 zł.

Z kolei przygotowany projekt przewiduje wzrost opłat do 13 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zatem po tych zmianach rodzice zapłacą miesięcznie za pobyt swojego dziecka w miejskim żłobku 511 zł, z czego miesięczna opłata miałaby wynosić 391 zł, z kolei za wyżywienie rodzice by płacili 120 zł.

Taka podwyżka uzasadniona jest stale rosnącymi kosztami utrzymania budynków, ale także coraz wyższymi opłatami za żywność.

Radni przyjmą budżet Rzeszowa na 2022 rok?


Jednak najważniejszym punktem podczas zbliżającej się sesji, który pojawi się już na samym początku będzie głosowanie nad przyjęciem budżetu Rzeszowa na 2022 rok.

- To dla mnie moment szczególny, bo po raz pierwszy prezentuję założenia budżetu z tego miejsca, w roli prezydenta, osoby która sporą część tych zadań zaprogramowała i zapowiedziała w swoim expose. To projekt niezwykle ambitny, szczególnie w kontekście sytuacji, w jakiej jako samorząd aktualnie się znajdujemy. A ona nie jest łatwa. Mimo to chcemy uruchomić wiele istotnych działań na terenie Rzeszowa, które są dla miasta albo strategiczne, albo bardzo oczekiwane przez mieszkańców. I ta cecha budżetu jest kluczowa - mówił prezydent Konrad Fijołek w wystąpieniu na zeszłomiesięcznej sesji Rady Miasta, kiedy przedstawaił założenia do budzetu.

Wśród kluczowych inwestycji jest m.in. rozpoczęcie prac projektowych wiaduktu, który połączy ul. Wyspiańskiego z Hoffmanowej. Przygotowania ruszą także do budowy innego wiaduktu - w ciągu ul. Langiewicza.

Z nowych inwestycji do budżetu miasta prezydent zaproponował rozpoczęcie prac nad projektem budowy parkingu podziemnego pomiędzy budynkiem Urzędu Marszałkowskiego a Zespołem Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego.

Duży nacisk w budżecie położono na zieleń. To m.in. budowa tzw. parków kieszonkowych, które Konrad Fijołek zapowiedział jeszcze podczas swojej kampanii wyborczej. Dzięki nim zieleń ma być dostępna dla mieszkańców w ciągu 10 minut spacerem od miejsca zamieszkania.

Z kolei na osiedlu Miłocin zostanie wybudowana tężnia solankowa, a na bulwarach nad Wisłokiem za ok. 1,65 mln zł miasto rozbuduje tartanową ścieżkę biegową. Więcej na temat tego budżetu pisaliśmy tutaj: Budżet Rzeszowa na 2022 rok. Prezydent przedstawił założenia

Pełen porządek obrad nadchodzącej sesji znajdziecie Państwo tutaj: Porządek Obrad bieżącej sesji

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.