Rada Miasta przyjęła do realizacji budżet Rzeszowa na 2022 rok. Co ważne, wszyscy radni głosowali w tej jednomyślnie.
- Jestem niezmiernie zadowolony z tego, że mój pierwszy jako prezydenta miasta budżet został przyjęty przez jednomyślnie - powiedział tuż po głosowaniu Konrad Fijołek, dziękując radnym za poparcie przygotowanego przez niego projektu.

Konrad Fijołek: budżet miasta jest bardzo ambitny


Konrad Fijołek określił w swoim wystąpieniu podkreślił, że budżet Rzeszowa na 2022 rok jest bardzo ambitny. Warto podkreślić jest to, że zaplanowane są w nim inwestycje na każdym z rzeszowskich osiedli.

- Stawiamy mocniejszy akcent na zadania podnoszące jakość życia - jest więcej pieniędzy m.in. na zieleń, rekreację i kulturę - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W przyjętym we wtorek przez rzeszowskich radnych budżecie wydatki miasta zaplanowano na poziomie prawie 1,76 mld złotych. Aż blisko 372 mln zł zarezerwowano na inwestycje.

- W budżecie są pieniądze zarówno na kontynuację trwających ważnych zadań jak i na nowe. Wśród kontynuacji wymienię m.in. budowę szkoły podstawowej i przedszkola na os. Drabinianka, w rejonie ul. Kwiatkowskiego. Na dokończenie tej inwestycji wydamy ponad 22,2 mln zł. Ten zespół oświatowy powstaje dla 300 przedszkolaków i 450 uczniów. W 2022 roku zakończymy ważną inwestycję rekreacyjno-sportową - budowę praktycznie od podstaw krytego basenu przy ul. Matuszczaka. W przyszłym roku wydamy na to ponad 12,5 mln zł. 28 mln zł przeznaczymy na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Przypomnę, że to zadanie obejmuje powstanie parkingu podziemnego na placu Dworcowym, przebudowę ulicy Grottgera i budowę ronda u zbiegu tej ulicy z Asnyka oraz modernizację budynku dworca kolejowego. Na ostatniej prostej przygotowania dokumentacji tej inwestycji wprowadziłem do projektu zmiany, dzięki którym w projekcie znalazło się więcej zieleni a także ścieżki rowerowe - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Zaplanowano wiele ważnych inwestycji


Zgodnie z jego zapowiedziami jeszcze z czasu kampanii wyborczej w przyszłorocznym planie finansowym miasta mocniejszy akcent zostanie postawiony na zieleń, rekreację i kulturę. Przyszłoroczny budżet Zarządu Zieleni Miejskiej będzie wyższy od tegorocznego aż o ponad 6,5 mln zł i wyniesie ponad 30,5 mln zł.

Wśród zaplanowanych zadań znalazły się kolejne parki kieszonkowe: w rejonie ulic Starzyńskiego i Brydaka oraz przy al. Sikorskiego i ul. Kurpiowskiej. Na pierwszy z nich zarezerwowano 300 tys. zł, na pozostałe po 500 tys. zł. W tym roku z inicjatywy prezydenta Fijołka powstały już dwa tego typu parki - w rejonie ulic Króla Augusta i Reymonta oraz Sanockiej i Ustrzyckiej.

Kontynuowane będzie urządzanie parku miejskiego w rejonie Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. bł. Karoliny (770 tys. zł). Na os. Króla Stanisława Augusta, przy Szkole Podstawowej nr 2 zaplanowano strefę rekreacyjno-sportową za ponad 190 tys. zł, przy Szkole Podstawowej nr 23 za 200 tys. zł ma powstać niski park linowy. Na rzeszowskich Bulwarach powstanie największy w mieście pumptrack (ok. mln zł), rozbudowana zostanie tam także tartanowa ścieżka biegowa (ok. 1,5 mln zł).

Największym z przyszłorocznych zadań sportowo-rekreacyjnych ma być rozpoczęcie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie w oparciu o infrastrukturę stadionu Resovii. W 2022 roku na ten cel przeznaczone ma być blisko 60 mln zł. Inwestycją, o której warto wspomnieć jest także aquapark. Na sprawy dokumentacyjne w budżecie miasta zapisano pierwsze 1,5 mln zł.

W przyszłorocznym budżecie kultury wzrosną np. i to aż o 100 proc. wydatki na wsparcie stowarzyszeń i fundacji prowadzących działalność kulturalną. Do tej pory mogły się starać one o pieniądze na konkretne projekty, a teraz dotacje będą obejmowały także ich bieżącą działalność. Jednym z nowych wydarzeń na mapie kulturalnej miasta ma być festiwal "Karpaty na Widelcu", który odbędzie się pod okiem Roberta Makłowicza.

Nie zabraknie także dużych inwestycji drogowych. Wśród nich jest kontynuacja przebudowy układu 16 ulic w śródmieściu m.in. Siemieńskiego, Żółkiewskiego, Batorego, Styki (ponad 30 mln zł), przebudowa skrzyżowania al. Okulickiego z Wyzwolenia (ponad 8 mln zł), przebudowa ul. Grunwaldzkiej (blisko 2,4 mln zł).

Nowymi inwestycjami drogowymi, które do budżetu wprowadził prezydent Fijołek są budowy dwóch wiaduktów. Pierwszy z nich to połączenie ul. Wyspiańskiego z Hoffmanowej (600 tys. zł na dokumentację), drugi powstać ma nad torami przecinającymi ul. Langiewicza (20 tys. zł na koncepcję).

Z nowych inwestycji oświatowych trzeba wymienić rozpoczęcie rozbudowy dwóch szkół: os. Staromieście oraz na os. Matysówka (po 3,75 mln zł) oraz przygotowania do rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej.

- Do przyszłorocznego budżetu wprowadziliśmy wiele inwestycji, pomimo sytuacji, w której znalazły się samorządy. Czasy dla nich nie są obecnie łatwe. Zmieniła się polityka podatkowa państwa, w wyniku której do budżetów gmin wpływa mniej pieniędzy. Z własnych środków musimy pokrywać część wydatków na edukację. Żyjemy także w czasach COVID-19, co także przekłada się na niższe dochody gmin. Mamy do czynienia z podwyżkami cen energii, paliw, inflacją. Pomimo tego udało się przygotować budżet ambitny, który zapewnia kontynuację ważnych inwestycji oraz wiele nowych. Przygotowując go starliśmy się równomiernie rozłożyć akcenty, tak, aby każda z dziedzin życia została doceniona - podsumowuje Konrad Fijołek.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.