W Rzeszowie, w ramach rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa, powstanie ok. 850 mieszkań. Budynki zostaną wybudowane w rejonie ulicy Wołyńskiej.
- Rzeszów jest miastem dynamicznie rozwijającym się. Przybywa nam mieszkańców, którzy znajdują zatrudnienie zarówno w naszym mieście jak i w znajdujących się po sąsiedzku strefach ekonomicznych. Dlatego też potrzebne są nowe mieszkania. Należy jednak pamiętać, że obecny czas jest szczególny - mamy do czynienia z niestabilną sytuacją ekonomiczną i dlatego taki projekt jak Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest bardzo potrzebny. Da szansę na mieszkanie osobom, które nie mają możliwości zdobycia kredytu - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas konferencji, która odbyła się w środę.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe wkraczają do Rzeszowa


Na Podkarpaciu są obecnie dwie Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli inicjatywy rządowe tworzone we współpracy z samorządami, których celem jest budowa mieszkań pod wynajem z opcją wykupu.

- Są to SIM Południe i SIM Podkarpacie. Teraz zbliżamy się do powołania kolejnej SIM z udziałem kluczowego miasta regionu - Rzeszowa oraz okolicznych gmin. Jesteśmy już na etapie kształtowania się tej kolejnej inicjatywy - poinformował Arkadiusz Urban, Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, w Rzeszowie, w rejonie ulicy Wołyńskiej mają powstać budynki, w których będzie ok. 850 mieszkań.

- Teren, na którym powstaną te budynki będzie dobrze skomunikowany. Mamy już opracowaną dokumentację budowy drogi, która będzie przedłużeniem ulicy Wołyńskiej do ul. Potokowej. Na to zadanie została już wydana decyzja ZRID. Grunty pod budowę tej drogi otrzymaliśmy nieodpłatnie od Krajowego Zasobu Nieruchomości. Zgodnie z zapisami w akcie notarialnym tę drogę mamy wybudować do 2025 roku - mówiła Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Pierwsze tego typu mieszkania w Rzeszowie za około trzy lata


Teren, na którym będą powstawały budynki mieszkalne w ramach SIM ma powierzchnię ponad 7 hektarów. Ważne jest także to, że dodatkowe 7 ha, które znajduje się przy przyszłej zabudowie, przeznaczone będzie pod zieleń i parki.

W tworzenie SIM z udziałem Rzeszowa zaangażowane są także inne gminy. - Na początkowym etapie swój akces zgłosiły Dębica i Dynów, teraz jest z nami także Kuryłówka, zgłaszają się także kolejne samorządy. To bardzo cieszy, bo jesteśmy otwarci na współpracę z innymi gminami. Spółka, którą stworzy KZN z samorządami powstanie w ciągu trzech miesięcy - powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Pierwsze mieszkania, w ramach SIM, zostaną w Rzeszowie oddane prawdopodobnie w 2025 roku.