Rozbudowa skrzyżowania ulic Kwiatkowskiego i Powstańców Warszawy to jedno z największych wyzwań, które stoją przed nami - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. We wtorek podpisał umowę na zaprojektowanie przebudowy, na którą złożą się m.in. budowa wiaduktu i ronda.
- Dyskusje na temat tej inwestycji trwały długo. Doszliśmy do wniosku, że kluczowym problemem komunikacyjnym nie jest sama ulica Kwiatkowskiego, ale to, jak jest wpięta w układ drogowy miasta. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, w oparciu o analizy danych Miejskiego Zarządu Dróg, zaproponowali kilka wariantów rozwiązań, które można zastosować. Na tej podstawie wypracowaliśmy koncepcję dwupoziomowego połączenia al. Powstańców Warszawy i ul. Kwiatkowskiego i ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie tego węzła. Cieszę się, że zwyciężyła w nim rzeszowska firma Promost Consulting, mająca ogromne doświadczenie w tego typu dużych i trudnych projektach, z którą dziś podpisujemy umowę - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej uroczystości.

Wniosek ZRID na przebudowę ronda Pobitno w Rzeszowie złożony

- Jako firma mieliśmy przyjemność projektować wszystkie nowe mosty w Rzeszowie, a ostatnio trzy nowe kładki rowerowe przez Wisłok. Teraz przed nami kolejne wyzwanie. Jesteśmy z Rzeszowa i znamy problemy komunikacyjne tego miasta. To pomaga. Temat, którym się od dzisiaj będziemy zajmować jest jednym z kluczowych. Wszyscy, którzy korzystają ze skrzyżowania Kwiatkowskiego z Powstańców Warszawy wiedzą, jak trudne jest przejechanie przez ten węzeł - mówił prof. Tomasz Siwowski, prezes zarządu Promost Consulting.

Konrad Fijołek
Uroczyste podpisanie umowy na projekt skrzyżowania


- Cieszę się, że to co będziemy robić już operacyjnie to wynik prac badawczych kierowanej przeze mnie Katedry Dróg i Mostów na Politechnice Rzeszowskiej. Zostało zrobionych wiele symulacji, aby wybrać najlepsze rozwiązanie i wspólnie z miastem doszliśmy do wniosku, że skrzyżowanie dwupoziomowe będzie najlepsze. Jak każde zadanie w centrum miasta także i to będzie dużym wyzwaniem. I nie mówię tylko o ruchu, ale także olbrzymiej ilości infrastruktury podziemnej oraz sąsiedztwie zapory. Będzie to nie lada wyzwanie inżynierskie, ale od takich wyzwań jesteśmy - dodał prof. Siwowski.

Rzeszów. Latem 2021 ruszy budowa tunelu pod rondem Pobitno ?

Opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowania ul. Kwiatkowskiego i al. Powstańców Warszawy kosztować będzie ponad 2,6 mln zł. Zaplanowano tam budowę ronda a także wiaduktu na al. Powstańców Warszawy na kierunku wschód-zachód nad planowanym rondem. Projekt inwestycji ma być gotowy za 16 miesięcy.

Tyle samo czasu potrwa projektowanie innej inwestycji - kładki pieszo-rowerowej na rzece Strug, na os. Drabinianka. Dokumentację opracuje także firma Promost Consulting.

Umowa została podpisana we wtorek. Obiekt połączy ul. Jachowicza z ul. Koło w ciągu ul. Podmiejskiej i ma mieć ok. 33 m długości i min. 3 m szerokości. Powstanie też droga dojazdowa w ciągu istniejącej ulicy, a także zjazdy i skrzyżowanie z ul. Jachowicza. Koszt projektu kładki to ponad 250 tys. zł.

- Dzięki tej kładce mieszkańcy osiedla Drabinianka będą mieli m.in. łatwiejszy dostęp do nowej szkoły, którą otwieramy już 1 września - mówi prezydent Fijołek.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.