Jeszcze tylko do 7 października trwa głosowanie na projekty, które miasto Rzeszów dofinansuje w przyszłym roku. Inicjatorzy realizacji projektów prześcigają się w różnych formach promocji. A wszystko po to, by zwrócić uwagę mieszkańców swoich osiedli i zebrać jak najwięcej głosów. Lista zadań wybranych do realizacji zostanie opublikowana 14 października.
O zasadach tegorocznej edycji RBO pisaliśmy TUTAJ

Promocja projektów odbywa się głownie przez portale społecznościowe. Inicjatorzy na profilach i grupach publikują grafiki zachęcające do głosowania, przesyłają też takowe w wiadomościach prywatnych. Są jednak i tacy, którzy korzystają z bardziej bezpośrednich form promocji.

Przykładem takiego tradycyjnego, oddolnego działania są starania jednego z rzeszowskich radnych i członka Rady Osiedla Baranówka. Mateusz Maciejczyk, bo o nim mowa, został przez naszą redakcję poproszony o przedstawienie jak "od kuchni" wyglądają wyłonienie pomysłu i starania o zdobycie głosów mieszkańców.

Łukasz Kotulak, redakcja rzeszow112.pl: Dzień dobry panie Mateuszu, od nieco ponad roku jest pan radnym Rady Miasta Rzeszowa, proszę opowiedzieć naszym czytelnikom, jak tworzycie Wasze projekty?

Mateusz Maciejczyk, radny Rady Miasta Rzeszowa: Pomysł na zagospodarowanie terenu przy ul. Brydaka wyłonił się na zebraniu Rady Osiedla Baranówka. Nie ukrywam, że dużo rozmawialiśmy o koncepcji tego terenu zarówno z Marcinem Bojdą, który od dziecka związany był ze starym boiskiem Unia, jak i pozostałymi członkami naszej Rady. A dlaczego? Bo w skład naszej Rady wchodzą inżynierowie, projektanci, osoby związane z rzeszowską spółdzielczością czy nauczyciele akademiccy.

Baranówka 4
Teren przed realizacją zadań z RBO


Na początku plan był trochę inny - wtedy Leszek Hładki, mój zastępca, proponował lokalizację całego kompleksu sportowego na ul. Kolbego. Cały problem stanowił jednak uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który w zasadzie wykluczył jakąkolwiek inwestycję w tym rejonie, gdyż przewiduje on budowę drogi [chodzi o budowę obwodnicy od ul. Krakowskiej do ul. Warszawskiej przez ul. Młocińską i Kolbego, na którą nie zgadzają się mieszkańcy przyp. red]. Po wizjach na osiedlu wybór padł na stare boisko betonowe, które mieszkańcy naszego osiedla kojarzą jako "Unia". Lokalizacja świetna, bo jest tam dużo miejsca, ale to także teren, gdzie do tej pory było boisko. Zasugerowałem na Radzie nazwę Kompleks Rekreacyjno-Sportowy B4. A dlaczego? Bo nasza wizja obejmowała większą inwestycję.

Mateusz Maciejczyk, Baranówka
Teren po realizacji boiska z RBO


Początkowo zgłosiliśmy do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego boisko wielofunkcyjne dla najmłodszych i tutaj napotkaliśmy pierwsze trudności - pieniądze. Po rozmowach z śp. Michałem Ziemlińskim (który zmarł w br. roku), zwróciłem się do dwóch firm z Polski o wyceny małych boisk wielofunkcyjnych z bitumiczną nawierzchnią. Udało się również przygotować koncepcję boiska, które to zadanie zgłosiliśmy do RBO w roku 2019 r. i dzięki głosom mieszkańców zostało ono zrealizowane.

ŁK: W 2020 roku dopadła nas pandemia, jak wtedy działaliście? Jakie projekty zgłosiliście i czy wszystkie przeszły?

MM: Kolejnym zgłoszonym zadaniem był tor PumpTrack dla najmłodszych. Podobną inwestycję widziałem w Świnoujściu, a w tym samym czasie młodzież z osiedla kontaktowała się ze mną w sprawie budowy podobnej infrastruktury. Bardzo spodobał mi się ten pomysł, dlatego przedstawiłem zdjęcia na Radzie Osiedla i cała Rada poparła wniosek, żeby taki tor powstał na naszym osiedlu. PumpTrack był tak naprawdę II etapem realizacji naszego kompleksu. Dzięki głosom mieszkańców, a było ich aż 1137, udało się zrealizować tą inwestycję, a Prezydent Konrad Fijołek dołożył z kasy miejskiej prawie 50 tysięcy złotych, bo wzrost cen materiałów spowodował, że inwestycja podrożała o 25 procent względem początkowych szacunków. W tym roku na naszym torze odbywały się zawody w ramach Rzeszów Bike Festival.

Baranówka 4
Park kieszonkowy przy ul. Starzyńskiego


W roku 2021 zgłoszone zostały do RBO dwa zadania z naszego Osiedla. W rozmowach i opiniach na grupach Facebooka przewijało się często, że mieszkańcy widzą potrzebę budowy Psiego Parku. A tak się składa, że w naszej Radzie jest wielu miłośników czworonogów. Zgłosiliśmy takie zadanie i w głosowaniu to zadanie otrzymało aż 782 głosy i wygrało realizację. Natomiast po rozmowach z moimi zastępcami, Leszkiem Hładkim i Arkadiuszem Ciepłym, odbyłem konsultacje z ówczesną Przewodniczącą Rady Osiedla Franciszka Kotuli, a obecnie Zastępcą Prezydenta, panią Jolantą Kaźmierczak, a później z panem Piotrem Sztolcem, obecnym Przewodniczącym Rady Osiedla Franciszka Kotuli. Dzięki rozmowom udało się dojść do porozumienia i zgłosić wspólnie zadanie w kategorii miejskiej pt. "Urządzenie parków miejskich w rejonie SP 18 przy ul. Bł. Karoliny i w rejonie ul. Starzyńskiego i Brydaka". W skrócie: na Baranówce miał powstać jako III etap inwestycji kompleksu B4 Park Kieszonkowy. Zadanie to również spotkało się z uznaniem naszych mieszkańców, którzy poparli je bardzo licznie bo otrzymało prawie 2300 głosów. Bardzo się cieszę, bo dzięki temu w Rzeszowie mamy dwa świetne parki.

Pumptrack Baranówka
Pumptrack


ŁK: Jakie projekty chcecie zrealizować w 2023 roku?

MM: W 2022 zgłosiliśmy w zasadzie 2 zadania. Jedno z nich to zadanie nr 66, Aktywnie, wesoło i rozrywkowo na osiedlu Baranówka w okresie wakacyjnym. To zadanie to nowość, chciałbym, aby na naszym osiedlu w okresie wakacyjnym, przez około dwa miesiące w wybrane dni, animatorzy prowadzili zabawy dla dzieci, organizując im wolny czas. Zaś na zakończenie wakacji chcemy zorganizować imprezę dla naszych mieszkańców.
Drugie zadanie ma nr 34 w kategorii II, czyli rozbudowa placu zabaw w rejonie górki saneczkowej na os. Baranówka przy ul. Starzyńskiego. To zadanie jest o tyle ciekawe, że rozbudowa obejmowałaby montaż tyrolki, urządzeń zabawowych i fabryki piasku, którą miałem okazję zobaczyć będąc z córką w Pacanowie. Myślę, że obydwa zadania będą świetne dla naszych małych mieszkańców i na pewno spodobają się osiedlowej społeczności.

Baranówka 4
Psi park przy ul. Kolbego


ŁK: Jak do tej pory zbieraliście głosy na Wasze zadania?

MM: W różny sposób. Poprzez ulotki i plakaty, które były rozwieszane na klatkach naszych bloków, po zbieranie głosów w pobliskim sklepie, na wywiadówkach czy reklamy na Facebooku. Zachęcam zatem wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu na zadania w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim, bo jak sami widzicie naprawdę warto.

Zapraszam również na osiedle Baranówka, by naocznie przekonać się, jak świetne projekty były zgłaszane do RBO. A osoby niezdecydowane proszę o poparcie 3 zadań:
  • 11 z kategorii I - czyli doposażenie o klimatyzatory naszych przedszkoli i świetlic szkolnych,

  • 34 w kategorii II, czyli rozbudowa Placu Zabaw w rejonie górki saneczkowej na os. Baranówka ul. Starzyńskiego,

  • 66, Aktywnie, wesoło i rozrywkowo na osiedlu Baranówka w okresie wakacyjnym.


Korzystając z okazji, bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie w głosowanie i promocję zadań do Budżetu Obywatelskiego, a przede wszystkim dziękuję Radzie Osiedla Baranówka, której członkowie zbierali głosy, roznosili ulotki i plakatowali nasze osiedle.

Mateusz Maciejczyk
Zbieranie głosów w 2021 r.


Bardzo dziękuję członkom Rady Osiedla za zaangażowanie, którzy poświęcali swój czas na promocję zadań Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego i zbieranie głosów. Wśród nich są: Arkadiusz Ciepły, Leszek Hładki, Dorota Grzyb, Agnieszka Żelaznowska, Marcin Bojda, Grażyna Drabik, Paweł Ipnar, Ryszard Lechforowicz, Danuta Niedzielska, Anna Rykała, Piotr Sowa, Krzysztof Ślusarczyk, Józef Wierzbicki.

Mateusz Maciejczyk
Zbieranie głosów w 2021 r.


ŁK: Dziękuje za rozmowę.
MM: Dziekuję.

~Ela

07-10-2022 20:44 0 1

Podziwiam Mateusza za jego zaangażowanie i skuteczność, to co robi jest nieprawdopodobne. Tylko takich radnych Rzeszow powinien mieć!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.