Pięć studenckich kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej otrzymało dofinansowanie na realizację projektów. Środki pochodzą z konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".

Rewolucyjny program dla rozwoju młodych talentów


Program "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" uruchomiony został we wrześniu 2020 r. Ma on na celu pomoc kołom naukowym w:

  • realizacji innowacyjnych projektów,

  • podniesieniu jakości działalności,

  • usprawnieniu mechanizmów transferu technologii i rozwiązań technicznych, powstałych w ramach ich działalności, do sfery gospodarczej.

Spośród 244 wnioskodawców minister edukacji i nauki zakwalifikował do finansowania 128 projektów na łączną kwotę ponad 6,5 mln zł. Kwota dofinansowania jednego projektu mogła wynieść maksymalnie 70 tys. zł.

Zwycięscy z Politechniki Rzeszowskiej otrzymali maksymalne dofinansowania!


Nie małym powodem do dumy jest już sam fakt zakwalifikowania się i zwycięstwa w konkursie. Warto jednak dodać, że prawie wszystkie wygrane projekty z Politechniki Rzeszowskiej otrzymały niemalże maksymalne możliwe dofinansowania. To świadczy o tym, jak bardzo rząd docenia pomysły młodych inżynierów z Rzeszowa. Podkreślał to m.in. prof. dr hab. Grzegorz Ostasz:

"Ministerialny program wsparcia dla studenckich kół naukowych mimo trudnych warunków związanych z ograniczeniami wynikającymi z pandemii przyniósł sukces studentom Politechniki Rzeszowskiej. To dla nas powód do dumy, bo potwierdza, że studenci z PRz są konkurencyjni w zakresie prowadzenia badań naukowych, które mają na celu tworzenie lub modernizację technologii i rozwiązań technicznych, a także promocji, know-how związanego z tymi wynikami oraz pracy w zespole".

Innowacyjne projekty Politechniki Rzeszowskiej-kto zwyciężył?


Pierwszy zwycięski projekt został stworzony przez Studenckie Koło Naukowe Lotników. Skupia się on na stworzeniu z ultralekką dwustopniową przekładnią cykloidalną na robocie badawczym. Program tworzony był pod okiem dr inż. Tomasza Lisa. Projekt ten dostał największe środki finansowe. Jest to suma 69 900,00 zł.

Na drugim miejscu znalazło się Studenckie Koło Naukowe Machine Learning z projektem "Hackathon Open Gov Data oraz stworzenie innowacyjnych aplikacji z wykorzystaniem technologii GPU". Otrzymał on bowiem 69 864,00 złotych. Natomiast opiekunami grupy są dr Ewa Rejwer-Kosińska, dr Michał Piętal.

Kolejnym zwycięzcą na liści jest Studenckie i Doktoranckie Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM. Zaproponowany przez studentów i dr hab. inż. Pawła Chmielarza projekt "SI-ATRP w syntezie funkcjonalnych szczotek polimerowych szczepionych z powierzchni płaskich" również otrzymał niemałą pomoc finansową. Jest to niebagatelna suma 67 135,00 zł dofinansowania.

Podobną kwotę otrzymało Studenckie Koło Naukowe Formuła Student Rzeszów. Ich projekt analizy układu napędowego oraz hamującego jako potencjalny system wykonawczy bolidu Formuła Student pozyskał bowiem 63 635,14 zł dofinansowania. Pieczę nad pracami sprawuje dr inż. Piotr Strojny.

Ostatnią pozycją na liście wygranych projektów z Politechniki Rzeszowskiej jest program ,,Monografia naukowa”. Stworzyło go Studenckie Koło Naukowe Eurointegracja, pod bacznym okiem dr hab. Mariusza Ruszela, prof. PRz. Otrzymali oni 19 500,00 zł.

Łączna kwota dofinansowania dla studentów Politechniki Rzeszowskiej wynosi ponad 290 000 zł.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.