26 maja 2021 roku o godz. 12 .00 na Placu AK w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której poinformowano o nawiązaniu nowej, czterostronnej współpracy w obszarze popularyzacji nauki. Na podstawie przeprowadzonych rozmów i konsultacji podpisana została Ramowa Umowa Współpracy, dotycząca zasad organizacji cyklicznych wydarzeń pod nazwą Piknik Nauki EKSPLORACJE.
Sygnatariuszami umowy wyrażającej wolę stron do wspólnego zintensyfikowania i koordynacji działań są Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie EKOSKOP, Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes oraz Politechnika Rzeszowska, która dołączyła w tym roku do trójki dotychczasowych Organizatorów.

- Podjęta współpraca pomiędzy największymi uczelniami w regionie oraz prężnymi organizacjami pozarządowymi, umożliwi jeszcze szerszą i ciekawszą popularyzację nauki i atrakcyjnej, interaktywnej edukacji. - Mówi Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenia EKOSKOP.
Podpisano również szczegółową umowę dotyczącą organizacji tegorocznej edycji wydarzenia

Trzydniowa impreza na ulicach Rzeszowa i w budynkach uczelni

Piknik Nauki EKSPLORACJE 2021, zaplanowanego na sobotę 9 października b.r. w tradycyjnym miejscu, obok multimedialnej fontanny i rzeszowskiego Zamku.

Organizatorzy po przerwie spowodowanej pandemią, pragną powrócić do standardowej, plenerowej formy wydarzenia tak by eksperymenty, warsztaty i plenerowe pokazy odbywały się na stoiskach namiotowych rozmieszczonych na Placu AK, wzdłuż Al. Lubomirskich i ul. Chopina. Planuje się także, przeprowadzenie wirtualnej części w Internecie.

Na październikowy termin wydarzenia Piknik Nauki EKSPLORACJE 2021 zdecydowano się, by umożliwić wzięcie udziału jak największej liczbie wystawców: studenckich kół naukowych dwóch największych uczelni w regionie oraz ich wydziałów i instytutów, muzeów, instytucji kultury, stowarzyszeń i fundacji, szkół, Klubów Młodego Odkrywców, grup rekonstrukcyjnych oraz profesjonalnych edukatorów i animatorów interaktywnej edukacji.

Ciekawie zapowiada się współpraca dwóch największych uczelni Podkarpacia. W piknikowym Miasteczku Nauki pod rzeszowskim Zamkiem obok przedstawicieli nauk technicznych, chemików oraz konstruktorów z Politechniki Rzeszowskiej pojawia się ich koledzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, archeolodzy, biolodzy i medycy. Nie zabraknie także stanowisk poświęconych zjawiskom fizycznym oraz królowej nauk matematyce. Stoisko ekologii przygotowuje EKOSKOP. Pojawią się badacze kosmosu, przyrodnicy, robotycy, badacze kultury i pasjonaci historii.

- Jak co roku spodziewamy się udziału gości z całej Polski. Swój udział już zapowiedziało już toruńskie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. - informuje Mirosław Ruszała.

Organizatorzy poszukują partnerów

Tak jak w latach ubiegłych liderem konsorcjum Organizatorów będzie Stowarzyszenie ExploRes - inicjator i wieloletni współorganizator plenerowych pikników naukowych organizowanych w Rzeszowie od 2010 roku. Powołany roboczy zespół projektowy zadba o wspólne zorganizowanie i przeprowadzenie tegorocznego pikniku.

Zadanie nie jest łatwe, bo w dobie pandemii COVID-19 niektóre działania stają się wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. Do współpracy w charakterze Partnera Organizacyjnego zaproszone zostaną Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. na terenie, której pikniki goszczą od 2012 roku. Prowadzone będą rozmowy z innymi, potencjalnymi Partnerami oraz podmiotami wspierającymi Piknik.

Wkrótce wysłane zostaną także zaproszenia do udziału w tegorocznym Pikniku do dotychczasowych oraz nowych Wystawców.
Więcej informacji na stronie www.pikniknauki.pl

Zobacz Live z podpisania umowy w tej sprawie:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.