Najlepszą uczelnią w rankingu perspektyw okazał się Uniwersytet Jagielloński. Niestety, szkoły wyższe z Rzeszowa znów znalazły się na odległych miejscach.
W tegorocznej edycji rankingu Perspektyw uczelni wyższych tak naprawdę niewiele się zmieniło w stosunku do lat ubiegłych. W czołówce znów króluje Uniwersytet Jagielloński, z kolei na drugim i trzecim miejscu znajdują się warszawskie szkoły wyższe - Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska. Niestety, rzeszowskie uczelnie zanotowały spadek w stosunku do lat ubiegłych i znalazły się poza pierwszą 50.

Ranking perspektyw. Jak wygląda sytuacja Politechniki Rzeszowskiej?

Popatrzmy zatem na sytuację dwóch najważniejszych uczelni wyższych w Rzeszowie. Politechnika Rzeszowska w ogólnym rankingu perspektyw zajęła 52-60 miejsce. Jest to lepszy wynik w porównaniu do poprzedniego roku, gdzie szkoła ta zajęła 71-80 miejsce.

Jednak ranking perspektyw to także podział na poszczególne typy uczelni. Jednak i tutaj Politechnika Rzeszowska znalazła się na odległym, bo aż 16. miejscu będąc lepszą od zaledwie sześciu pozostałych szkół wyższych w Polsce.

Na podium króluje Politechnika Warszawska, AGH oraz Politechnika Wrocławka.

Ranking Perspektyw. Jak wypadł Uniwersytet Rzeszowski?

Z kolei Uniwersytet Rzeszowski w ogólnym rankingu perspektyw zajął 61-70 miejsce. Jest to gorszy wynik w porównaniu do poprzedniego roku, gdzie szkoła ta zajęła 53-60 miejsce.

Z kolei w podziale na poszczególne typy uczelni UR znalazł na odległym, bo aż 18. miejscu. Na podium króluje Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza. Przed nami znalazły się uczelnie z Opola, Białegostoku, Opola oraz Olsztyna.

Ranking Perspektyw. Co warto studiować

Ranking obejmuje także najlepsze kierunki na poszczególnych uczelniach. I tu znów nie ma zaskoczeń. W czołówce znajdują się bowiem Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Jagielloński. Ta pierwsza ma 23 najlepszych kierunków, druga 17 z kolei UJ 15.

W rankingu kierunków dobrze oceniona została także Politechnika Rzeszowska. Jest na 9 miejscu w kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji oraz na 4 w kierunku lotnictwo i kosmonautyka.

Także Uniwersytet Rzeszowski wypada nieźle w kierunkach rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Ma m.in. 9 miejsce w architekturze krajobrazu i żywieniu i żywności. Na dobrym poziomie jest także uniwersytecka fizjoterapia – 14 lokata oraz pielęgniarstwo – miejsce 12.

Ranking Perspektyw. Jakie kryteria decydują o ocenie?

Ranking Perspektywy, oceniając uczelnie, bierze pod uwagę 27 wskaźników, które są pogrupowane w siedmiu kryteriach. Są to: prestiż (12 proc.), absolwenci na rynku pracy (12 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), efektywność naukowa (28 proc.), warunki kształcenia (10 proc.), innowacyjność (8 proc.) i umiędzynarodowienie (15 proc.).
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.