Od września cztery rzeszowskie podstawówki będą szkoła dwujęzycznymi. To jednak nie koniec zmian na niższym poziomie edukacji. Ratusz zapowiada dalsze kroki w tej dziedzinie.
Podczas ostatniej sesji Rada Miasta Rzeszowa przyjęła uchwałę dotyczącą czterech rzeszowskich podstawówek. Szkoły numer 10, 18, 21 i 28 mają świetnie prosperujące oddziały dwujęzyczne, dlatego od września oficjalnie staną się podstawówkami z oddziałami dwujęzycznymi.

Od września cztery szkoły w Rzeszowie będą dwujęzyczne


W każdej z nich część przedmiotów w całości jest nauczanych w języku angielskim. Oddziały dwujęzyczne można prowadzić dopiero na poziomie 7 i 8 klasy, ale prezydent Konrad Fijołek chce to zmienić. Na jego wniosek powołano właśnie w mieście zespół, który opracuje zasady nauczania dwujęzycznego w niższych klasach.

- Bardzo zależy mi na tym, aby uczniowie już od najmłodszych lat uczyli się języków obcych. To jeden z moich najważniejszych projektów w unowocześnianiu edukacji w Rzeszowie. Znajomość języków to dzisiaj okno na świat, klucz, który otwiera drzwi do szerokich możliwości na rynku pracy i w dalszej edukacji. Tym bardziej, że uczniowie i studenci mają możliwość wyjazdów na międzynarodowe wymiany międzyszkolne, do czego znajomość języka obcego jest konieczna - mówi Konrad Fijołek.

Ratusz zapowiada także dalsze zmiany w tym zakresie


Na poziomie szkół średnich dwujęzyczne oddziały ma w Rzeszowie IX Liceum Ogólnokształcące. Miasto liczy, że podstawówki kształcące w językach obcych będą dla niego kuźnią talentów. Absolwenci takich szkół będą mogli kontynuować naukę np. po angielsku, a następnie przystąpić do międzynarodowej matury.

Powołany na wniosek prezydenta zespół opracuje miejski projekt powszechnej dwujęzyczności w szkołach.

- Będziemy działać tak, aby rozszerzyć także dwujęzyczność w szkołach ponadpodstawowych. Ocenimy ich sytuację kadrową i zdecydujemy, jakich działań wymaga realizacja takiego przedsięwzięcia. Może to być na przykład doskonalenie umiejętności i kształcenie nauczycieli. Aby np. w technikum uczniowie mogli uczyć się w języku obcym matematyki czy przedmiotu zawodowego - mówi Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.