W Rzeszowie wciąż brakuje placówek, które będą wrażliwe na indywidualne potrzeby dzieci. To zainspirowało młodych rodziców, Sylwię i Dawida. Razem ze znajomymi specjalistkami postanowili otworzyć przedszkole, które będzie odpowiadało na potrzeby zarówno dzieci w normie rozwojowej jak i te neuroróżnorodne.
Placówka będzie nastawiona przede wszystkim na wsparcie tych, którzy potrzebują więcej uwagi. Sami są rodzicami autystycznego synka Piotrusia. Mają już świetny plan. Do jego realizacji brakuje 50 tysięcy złotych, które zbierają na Pomagam.pl: Wioska Małych Stóp

Zobaczyli jak wygląda systemowa droga dla rodziców z autystycznym dzieckiem. Teraz otwierają własne przedszkole. “Wioska Małych Stóp" ma zapewniać dostęp do wykwalifikowanej kadry specjalistów.

Nowa placówka będzie wyróżniać się równym dostępem dla dzieci w normie rozwojowej, z diagnozą autyzmu lub innych zaburzeń oraz dla tych, które diagnozy jeszcze nie otrzymały.

Rodzice, którzy podejrzewają, że ich dziecko może być w spektrum lub zmagają się z innymi wyzwaniami, otrzymają tam wsparcie i wskazówki.

- Jesteśmy rodzicami autystycznego chłopca, wcześniaka, który od dnia porodu inspiruje nas do rozwoju i ciągłego podążania za marzeniami. Uczy nas każdego dnia jak być lepszą wersją siebie. Uczy nas tolerancji, akceptacji, waleczności - przedstawiają się Sylwia i Dawid Teprag.

- Od blisko dwóch lat zderzamy się z problemami systemu, niedoinformowaniem w zakresie potrzeb specjalnych naszego syna i wielu innych, podobnych mu dzieci. Na swojej drodze spotkaliśmy drogich, trudno dostępnych specjalistów - opowiadają w opisie zbiórki.

“Wioska Małych Stóp" ma być miejscem, w którym całe rodziny znajdą potrzebną im pomoc wyspecjalizowanych lekarzy i terapeutów. Wsparcie będzie dostępne w jednym miejscu, co znacznie ułatwi rodzicom opiekę nad pociechą. Koszty takich wizyt mają być niższe niż te, za które trzeba zapłacić w tym momencie.

- Opracowaliśmy system wsparcia diagnostyki polegający na dostępie do psychiatry, neurologa dziecięcego, pedagoga, logopedy, fizjoterapeuty, dietetyka. Te doświadczone osoby byłyby u nas stale dostępne, pomogłyby odpowiednio szybko wdrożyć potrzebne zajęcia dla dzieci oraz zapewniłyby odpowiednie przygotowanie dla rodziców, na początku tej burzliwej drogi - opowiada Sylwia, jedna z pomysłodawczyń projektu.

Sylwia wpadła na pomysł “Wioski" razem z koleżankami, które są terapeutkami. Poznały się kiedy Piotruś został zdiagnozowany i zaprzyjaźniły się. Postanowiły wdrożyć w życie pomysł o wyjątkowym przedszkolu dostępnym dla wszystkim dzieci.

Na Pomagam.pl ruszyła zbiórka, a u pomysłodawczyń cała machina przygotowań, o których będą na bieżąco informować na stronie zbiórki.

Link do zbiórki: Wioska Małych Stóp

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.