Mieszkańcy Rzeszowa oraz sąsiednich gmin, które należą do Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego znów będą mogli wymienić w swoich domach tzw. kopciuchy. Nabór ruszy już 1 września.
Do Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego należy łącznie dziesięć gmin: Rzeszów, Łańcut, Boguchwała, Głogów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Krasne, Trzebownisko oraz Czarna. I to mieszkańcy tych gmin już od 1 września będą mogli wymienić w swoich domach tzw. kopciuchy.

Polityka dotycząca jakości powietrza w Rzeszowie i w gminach sąsiednich to dla mnie temat strategiczny. Dlatego też bardzo istotne są działania takie jak np. wymiana kotłów grzewczych starego typu na te nowoczesne.

- Dziś wziąłem udział w podpisaniu umowy z firmą, która zajmie się dostawą i montażem nowoczesnych urządzeń grzewczych w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF” - informuje na swoim profilu społecznościowym Konrad Fijołek.

W ramach tego projektu na terenie Rzeszowa, Łańcuta oraz ośmiu innych gmin zrzeszonych w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym planuje się wymianę prawie 1500 starych urządzeń grzewczych.

- Informuję także, iż z dniem 1 września 2021 r. planowane jest uruchomienie III uzupełniającego naboru wniosków mieszkańców w ramach projektu dot. wymiany źródeł ciepła na kotły gazowe i kotły na biomasę. Nabór będzie trwał do 30 września 2021 r - dodaje prezydent Rzeszowa.

Wysokość dofinansowania wynosi do 85 proc. wartości netto kosztów kwalifikowanych. Wnioski w naborze uzupełniającym należy składać pod adresem: Plac Ofiar Getta 7, pok. 43, tel. 17 875 41 73.

Okresy przejściowe dla obecnie użytkowanych kotłów na paliwa stałe:
  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1.01.2022 r.

  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie 5 – 10 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2024 r.

  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2026 r.

  • Kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określone dla klasy 3 lub klasy 4 wg normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 1.01.2028 r.

  • Od 1.01.2023 r. dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania emisyjne lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80% – kominki niespełniające tych wymagań będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisje.

Więcej informacji na temat projektu: WYMIANA ŹRÓDEŁ CIEPŁA
NA TERENIE ROF


„Wymiana źródeł ciepła na terenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego” to projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 Oś III. Czysta energia, działanie 3.3 Poprawa jakości powietrza, Poddziałanie 3.3.3 Realizacja planów niskoemisyjnych- Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.