W Rzeszowie trwa rozbudowa systemu, za pomocą którego będzie można łatwiej znaleźć miejsce parkingowe w płatnych strefach. Ma być on gotowy do czerwca przyszłego roku. Jego rozbudowa ma kosztować ok. 15 mln zł.

Jak będzie działał system ?

Działanie systemu monitoringu miejsc parkingowych będzie się opierał na analizie obrazu z kamer obserwujących parkingi. System informatyczny za pomocą sieci neuronowych będzie badał uzyskany obraz, oraz sprawdzał, czy dane miejsce postojowe jest wolne, czy zajęte.

Działanie na dwa sposoby

- Informacja o zajętości miejsc będzie prezentowana kierowcom na dwa sposoby. W dalszym ciągu będziemy wykorzystywać tablice VMS. Ich liczba zostanie zwiększona o 10 sztuk. Pojawi się na nich konkretna liczba wolnych miejsc na danej ulicy. Dzięki ich odpowiedniemu rozmieszczeniu w obrębie strefy kierowca z łatwością odnajdzie miejsce parkingowe w okolicy swojego miejsca docelowego - czytamy w komunikacie MATiP.

Z kolei dla kierowców, którzy używają smartfonów, będzie stworzona specjalna aplikacja. Umożliwi ona odnalezienie i nawigację do wolnych miejsc parkingowych w danym obszarze. Cykliczne odświeżanie danych spowoduje, że kierowca otrzyma aktualną informację o stanie zajętości parkingów i może zdecydować. Dzięki niej kierowca dowie się także, na który parking powinien się kierować, aby zaparkować szybko i bezpiecznie. Będzie to szczególnie istotne w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Aplikację będzie wyposażona w szereg przydatnych funkcji. Będzie ona dawała informację o opłatach w danym obszarze wraz z przekierowaniem do aplikacji płatniczych, które umożliwiają uiszczenie opłaty za parkowanie, przypomnienie o kończącym się czasie parkowania czy możliwości zgłoszenia zdarzeń wpływających na poprawę działania Strefy Płatnego Parkowania w Rzeszowie.

Innowacyjność projektu

Dla kierowcy będzie to oznaczać skrócenie czasu parkowania, możliwość znalezienia miejsca jak najbliżej celu oraz wygodna płatność za parkowanie.

- Od strony informatycznej innowacyjność będzie polegała przede wszystkim na zastosowaniu sieci neuronowych, które wykorzystywane są do obliczeń. Będzie to przeskok technologiczny. Po zakończeniu projektu kierowca uzyska informację o dokładnej ilości miejsc wolnych w danym obszarze, a użytkownik aplikacji mobilnej także o jego lokalizacji - czytamy w dalszej części komunikatu.

Prace nad wdrażaniem projektu zostały już rozpoczęte. Obecnie wykonywane są m.in. kanalizacja elektryczno-teletechniczna wraz z montażem słupów. Równolegle prowadzone są prace nad stroną informatyczną rozwiązania.

Wartość projektu jest wyceniana na ponad 14,6 mln zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.