Ponad 185 mln zł - taka jest wartość inwestycji oświatowych realizowanych w Rzeszowie. - Kończymy rozbudowę I LO i szkoły na Staromieściu, za chwilę rozpoczynamy kolejne- rozbudowę: IX LO, szkoły przy ul. Miodowej i Zespołu Szkół Elektronicznych. Na tym nie koniec - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Konferencja podsumowująca działania władz Rzeszowa w dziedzinie inwestycji oświatowych odbyła się na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. - To tu realizowane jest jedno z ważniejszych zadań - budowa nowej hali sportowej. Ta inwestycja jest już praktycznie na finiszu - Piękny budynek nowoczesnej hali wkomponowany został umiejętnie i z wyczuciem w tkankę miasta. W szklanej elewacji budynku odbija się historyczne dziedzictwo Rzeszowa - popijarski zespół klasztorny. Budowa hali zakończy się w czerwcu. Jej koszt to ponad 12 mln zł. Bardzo często mówimy o tym, że oprócz dróg, komunikacji, najważniejszym zadaniem samorządowym jest to, co robimy dla przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci. Dlatego w tej krótkiej kadencji mocny akcent postawiliśmy na nową infrastrukturę związaną z oświatą i edukację - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

budowa hali sportowej
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Wśród inwestycji, które zostały zakończone w tej kadencji prezydent wymienił nową szkołę i przedszkole przy ul. Kwiatkowskiego na osiedlu Drabinianka (obiekt kosztował 41 mln zł) oraz przedszkole i żłobek przy ul. Iwonickiej na os. Kotuli (17 mln zł). Gotowa jest także hala sportowa wraz z częścią edukacyjną, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego. To zdanie kosztowało 16,5 mln zł.

Na osiedlu Drabinianka powstanie nowy żłobek

- Wśród wyzwań, którymi odpowiadamy na potrzeby mieszkańców, są również te szkoły, które trzeba rozbudowywać, bo jesteśmy miastem cały czas przyciągającym nowych mieszkańców. Dlatego też rozbudowujemy o halę sportową i inne elementy Szkołę Podstawową nr 13 i przedszkole na Staromieściu. Nie czekaliśmy na zewnętrzne środki, bo ich nie było, ruszyliśmy z pracami i już za chwilę ta nowa szkoła będzie cieszyć dzieci. Podobnie było z wieloma innymi, mniejszymi inwestycjami, które w edukacji się działy w tej kadencji. Są to np. boiska przy Szkole Podstawowej nr 10, termodernizacja sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 16 czy termomodernizacja Zespołu Szkół Gospodarczych i trzech przedszkoli - wyliczał Konrad Fijołek.

Konrad fijołek
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Jeszcze w tej kadencji ruszą kolejne zadania - długo wyczekiwana przez mieszkańców rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21 na ulicy Miodowej i rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych. Lada moment miasto ogłosi przetarg na kolejną ważną inwestycję, na którą udało się zdobyć 30 mln zł dofinansowania. To budowa nowej hali sportowej i rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego, w którym można zdawać maturę międzynarodową.

Szkoła Podstawowa nr 21 przy ul. Miodowej zostanie rozbudowana

- Dla kolejnych osiedli, gdzie mamy do czynienia z intensywną urbanizacją, mamy też pozytywne informacje związane z budową szkół. Mamy przygotowany program funkcjonalno - użytkowy dla nowej szkoły w Matysówce. Szukamy już środków na ten cel i niedługo ogłosimy przetarg. Kolejne potrzeby pilne zgłaszane przez mieszkańców to rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5 na Słocinie i szkoły w Budziwoju. Tam zlecamy analizy i ekspertyzy dotyczące możliwości rozbudowy tych szkół. Bardzo poważnie myślimy też o rozbudowie szkół na terenie Pogwizdowa Nowego, na Staroniwie, w Przybyszówce. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców - mówił prezydent Rzeszowa.

- Nasze inwestycje w oświatę to także inne działania. Jednym z naszych ważniejszych jest program dwujęzyczności. Wszystkie nasze przedszkolaki i klasy 1- 3 przez ostatnie dwa lata zostały objęte programem dwujęzyczności - w tej chwili to ponad 6 tys. dzieci. Szczególną uwagę zwracamy na szkolnictwo zawodowe. Dbamy o to, by szkoły zawodowe przygotowywały kadrę, której w tej chwili rynek pracy potrzebuje. Szkolnictwo zawodowe uruchomiło też nowe kierunki pod zapotrzebowanie rynku. Mamy 49 klas patronackich - tu duży ukłon w stronę rzeszowskiego biznesu, który te klasy wspiera - podkreślała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialna za edukację.

Krystyna stachowska
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

W grudniu zakończył się program "Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy". Wartość projektu ogółem to 4 982 662 zł. W jego ramach 416 uczniów i 143 nauczycieli ukończyło kursy i szkolenia zawodowe, 480 uczniów odbyło staże zawodowe u pracodawców, a 2,2 mln zł wydano na wyposażenie rzeszowskich szkół zawodowych. Obecnie 7 spośród 11 szkół zawodowych uczestniczy w nowym konkursie. - Na jego realizację otrzymaliśmy 19 mln zł. Nasze szkoły zawodowe będą doposażone, a kadra będzie miała dodatkowe kursy i szkolenia - dodała Krystyna Stachowska.

W czwartkowej konferencji wzięli udział także dyrektorzy i pracownicy rzeszowskich szkół. - Osiedle Słocina bardzo prężnie rozwija się. Dzięki bardzo dobrej współpracy z panem prezydentem, z Wydziałem Edukacji co roku modernizujemy placówkę. Wymieniliśmy już instalacje elektryczną, wyremontowaliśmy zaplecze kuchenne i stołówkę rozpoczęliśmy remont łazienek. Na ten rok zaplanowaliśmy wymianę okien. Cieszę się, że są już plany rozbudowy - mówiła Elżbieta Kuczma, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

Trwa rozbudowa terenu rekreacyjnego przy SP 5 w Rzeszowie

- Spełni się marzenie nas nauczycieli, rodziców i uczniów - nasza szkoła na os. Matysówka będzie rozbudowywana, a właściwie budowana praktycznie od nowa. Teren naszego osiedla jest trudny do zabudowy, dlatego cieszę się, że jest nowy projekt, w oparciu o który tę inwestycję można zrealizować - mówiła Lidia Kupiszewska, długoletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 na os. Matysówka.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.