W poniedziałek dwoje mieszkańców Rzeszowa padło ofiarą oszustwa. Złodzieje zastosowali metodę "na policjanta" wobec 81-letniego mężczyzny i 61-letniej kobiety.
Oszuści po raz kolejny zastosowali dobrze już znany schemat kradzieży. Nieznany mężczyzna dzwoni na telefon pokrzywdzonych z informacją, że jest w trakcie rozpracowywania szajki oszustów. Domniemani sprawcy mają dysponować numerami kont oraz danymi klientów, za pomocą których mają wybierać pieniądze z kont bankowych.

Aby cała akcja się udała, konieczne było wybranie pieniędzy z konta i przekazanie ich rzekomym policjantom. Pokrzywdzeni pojechali do banku i wybrali pieniądze. Oszuści następnie kontaktowali się z pokrzywdzonymi, co do formy przekazywania gotówki.

W ostatni poniedziałek ofiarą takiego oszustwa padł 80-latek. Przekazał on pieniądze nieznanej kobiecie, która przyszła do jego mieszkania.

Taki sam mechanizm zastosowano wobec 61-letniej kobiety. Pozostawiła ona gotówkę w miejscu wskazanym przez oszustów. Oszuści blokowali także ich telefony podczas tego procederu.

Apel polcji

1. Jeśli ktoś podaje się przez telefon za policjanta, żąda przekazania pieniędzy oraz wybrania gotówki z banku należy natychmiast zakończyć rozmowę. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.

2. Policjanci, prokuratorzy nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie żadnych pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.