1000 operacji w asyście robota chirurgicznego da Vinci przeprowadzili lekarze z Uniwersyteckiego Szpital Klinicznego w Rzeszowie. W uznaniu za ten wynik, Szpital otrzymał certyfikat "Ekspert da Vinci".
Tysięczny, operowany pacjent, to około 50-letni mężczyzna z powiatu niżańskiego 
w województwie podkarpackim. - Podczas wizyty kontrolnej zdiagnozowano u niego raka prostaty we wczesnym stadium rozwoju. Operacja przebiegła zgodnie z planem. U mężczyzny zostały zaoszczędzone pęczki naczyniowo-nerwowe, tym samym jest duża szansa, na szybki powrót do zdrowia, tj. do pełnego trzymania moczu i prawidłowej potencji. Pacjent powinien jutro (dzień po operacji) opuścić szpital - tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, specjalista urologii, operator robota da Vinci.

Robot da Vinci użytkowany jest w USK w Rzeszowie od maja 2021 roku. Od tego czasu 
do końca 2023 roku wykonano w sumie 753 operacje, a od początku br. roku do 10 lipca - 247 operacji. Średnio, miesięcznie w USK w Rzeszowie wykonuje się 40 operacji. Wszystkie przeprowadzone zabiegi znajdują się obecnie w katalogu świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W USK w Rzeszowie są w tym momencie 4 certyfikowane zespoły lekarzy: 2 urologiczne i po jednym ginekologicznym i chirurgicznym. Ich doświadczenie, liczba przeprowadzonych zabiegów i wyniki sprawiają, że w szpitalu leczą się też pacjenci spoza województwa podkarpackiego. W najbliższych planach są operacje częściowej nefrektomii nerki (NSS - nephron-sparing surgery), cystektomii radykalnej i zabiegów torakochirurgicznych w asyście robota da Vinci.

- Rzeszowski szpital dołączył również do grupy renomowanych ośrodków, w których szkoleni są przyszli operatorzy da Vinci. W ubiegłym roku doświadczenie zdobywali tu między innymi lekarze i instrumentariuszki z Krakowa, którzy uczestniczyli w tzw. case observation 
i obserwowali na żywo operację prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Szpital był również organizatorem konferencji szkoleniowo-naukowej "Chirurgia robotyczna - doświadczenia i wyzwania", podczas której lekarze dzielili się 
z innymi swoją wiedzą dotyczącą robotyki w operacjach urologicznych. Dodajmy, że na co dzień studenci Wydziału Medycznego w Uniwersytecie Rzeszowskim uczestniczą w zajęciach z chirurgii robotycznej, które odbywają się na sali operacyjnej szpitala. Dodajmy, że certyfikat, który trafił do USK w Rzeszowie, przyznawane są przez firmę Synektik tym ośrodkom w Polsce, w których są wykonane zabiegi robotyczne liczone w setkach procedur. Jest to bardzo istotne dla bezpieczeństwa pacjentów, aby mieli świadomość, że są operowani w miejscu gdzie robot chirurgiczny wykorzystywany jest przez doświadczonych 
w operacjach robotycznych chirurgów - tłumaczy dyrektor placówki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.