Dzisiejszej nocy i o poranku mieszkańcy Bieszczadów mieli okazje doświadczyć niecodziennych zjawisk. W nocy temperatura lokalnie spadła do - 19 stopni Celsjusza! Rano można było podziwiać tzw. halo słoneczne.
Halo (gr. hálos, „tarcza słoneczna”) – zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej.

Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko wywołane jest załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej.

Bieszczady. Siarczysty mróz i halo słoneczne [FOTO]
Stefkowa koło Ustrzyk Dolnych.
Zdjęcie wykonał pan Kacper Skubisz


Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo.

Wielkość halo określa się na podstawie rozmiarów kątowych. W zależności od punktu obserwacji efekt halo tworzą różne, tego samego kształtu, kryształy w chmurze, oświetlone w ten sam sposób.

Do zjawiska nie sposób się zbliżyć, bo jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc odpowiednio: ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km.

Natomiast zasięg widoczności halo określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.

Kolejnym nietypowym zjawiskiem, które miało miejsce w Bieszczadach, był siarczysty mróz. W Smereku zanotowano - 19 stopni Celsjusza!

Bieszczady. Siarczysty mróz i halo słoneczne [FOTO]
Kolejny rekord zimna.
-19°C Bieszczady, Smerek 02.12.2020r. Przysłał Paweł Majka.


Potwierdzona temperatura w Baligrodzie wyniosła lekko ponad -15°C tej nocy. Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe
Bieszczady. Siarczysty mróz i halo słoneczne [FOTO]
Fot. Damian Stemulak