Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i nasi podkarpaccy Łowcy Burz, zgodnie twierdzą, iż od jutra czeka nas powrót zimy. Intensywne opady śniegu dotkną północną część województwa. W tym samym czasie na południu spodziewane są opady marznącego deszczu. Nas drogach będzie ślisko, możliwe są przerwy w dostawie prądu.
W nocy na północnym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. W południowej połowie kraju oraz na Wybrzeżu miejscami opady śniegu. W na południu województw dolnośląskiego i opolskiego okresami o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm, na pozostałym obszarze około 3-5 cm. Na północy Mazowsza lokalnie mgły.

Temperatura minimalna od -23°C na Podlasiu, około -15 na północy i wschodzie kraju do -7°C, -6°C miejscami na południu. W miejscowościach podgórskich Karpat spadek temperatury do -11°C. Wiatr na północnym wschodnie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, okresami porywisty, wschodni. Porywy wiatru do 55 km/h. Miejscami wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.
⚠ Aktualnie obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne.Ostrzeżenia pogodowe wysyła też RCB. - Uwaga! Jutro (7.02) intensywne opady śniegu. Bardzo trudne warunki na drogach. Zadzwoń - tel. 112, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Możliwe przerwy w dostawie prądu - czytamy w sms przesłanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Na północy spaść ma nawet do 40 cm śniegu!

Intensywne opady śniegu i 3, najwyższy stopień zagrożenia prognozuje również podkarpacki oddział IMGW. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, Przemyśl, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski.
Ważne jest od godz. 08:00 dnia 07.02.2021 (niedziela) do godz. 08:00 dnia 08.02.2021 (poniedziałek).

- Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 30 cm do 40 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów to 80 procent. - mówi Michał Solarz, dyżurny synoptyk IMGW-PIB.

Podobne ostrzeżenie wydaje zespół Burze Podkarpacia. - W niedzielę do naszego kraju wkroczy strefa intensywnych opadów śniegu, co może doprowadzić w krótkim czasie do niebezpiecznych sytuacji na drogach Podkarpacia. W ciągu dwóch dni świeży przyrost śniegu może wynieść nawet do 25-30 cm, co w takim krótkim czasie również powodować będzie paraliż na drogach i nie tylko, powodując na przykład przerwy w dostawie prądu.

Na południu gołoledź

Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy również marznących opadów deszczu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bieszczadzki, jasielski, Krosno, krośnieński, leski i sanocki.
Ważne jest od godz. 10:00 dnia 07.02.2021 (niedziela) do godz. 08:00 dnia 08.02.2021 (poniedziałek). Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych i umiarkowanych opadów marznącego deszczu powodujących gołoledź. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 80 procent - mówi Michał Solarz z IMGW-PIB.

Burze Podkarpacia prognozują wstąpienie tych opadów marznącego deszczu głównie 8 lutego. - Poniedziałek będzie kontynuacją pogody z niedzieli, lecz na południu naszego regionu notować będziemy opady mieszane, jak i opady marznącego deszczu - prognozujemy powstawanie gołoledzi na drogach i chodnikach. Temperatura oscylować będzie w granicy 0°C, co sprzyjać będzie w dość krótkim czasie zamarzaniu deszczu przy gruncie. - piszą na swojej stronie Burze Podkarpacia


Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne

Lokalnie w powiatach: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, Przemyśl, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski.
IMGW prognozuje wystanie zawieje/zamiecie śnieżne. Stopień zagrożenia 1. Zjawiska te wystąpić mogą od godz. 08:00 dnia 07.02.2021 do godz. 08:00 dnia 08.02.2021.

- Przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez wschodni i północno-wschodni wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 60 km/h oraz opady śniegu. Prawdopodobieństwo 80 procent - mówi Michał Solarz, dyżurny synoptyk IMGW-PIB.


Zespół Burze Podkarpacia apeluje o ostrożność

- Już dzisiaj apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, a jeśli jest to możliwe o wybranie innego środka komunikacji podczas dojazdów do pracy, by minimalizować ryzyko powstawania niebezpiecznych sytuacji na drogach - czytamy w komunikacie na fb.

Podkarpaccy synoptycy zwracają się również do pieszych i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przemieszczania się.

- To już drugi incydent w ostatnim czasie, który według naszych analiz i prognoz modeli numerycznych może spowodować bardzo dużo pracy dla wszystkich służb dbających o nasze bezpieczeństwo - podsumowują Burze Podkarpacia.