W okolicy miejscowości Lutków i Kaszyce (powiat przemyski, gmina Orły) na autostradzie A4 doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zdarzenia autobus wpadł do rowu. 34 osoby zostało ranne, zginęło 5.
W nocy z piątku na sobotę 6 marca tuż po północy na autostradzie A4 w pobliżu MOP Kaszyce na Podkarpaciu doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Z ustaleń policji wynika, że autobus uderzył w osłonę energochłonną przy końcu pasa zjazdowego na MOP Kaszyce, a następnie w bariery i przewrócił się do rowu. Na miejscu trwa akcja ratownicza prowadzona przez służby.

W wyniku tego zdarzenia rannych zostało 54 osób, w tym 10 ciężko. Niestety 4 osoby zginęły. Autostrada jest obecnie całkowicie zablokowana. Objazd odbywa się przez DK 94. Trwa akcja ratunkowa.

[Aktualizacja 1:00]
Policja kieruje pojazdy na objazd na Węzeł Jarosław Wschód

[Aktualizacja godz. 3.00]
Cały czas trwa akcja ratownicza, ranni są kolejno transportowani do szpitali. Wstępne informacje mówią o 57 osobach znajdujących się w autobusie. Na chwilę obecną potwierdzone jest 5 zgonów, 24 osoby ranne. Pozostali uczestnicy odnieśli lekkie obrażenia bądź nie odniosły obrażeń.

[Aktualizacja godz. 4.44]
Na chwilę obecną potwierdzone jest 5 zgonów, 31 osób rannych. 20 kolejnych pasażerów nie odniosło obrażeń, poszukiwana jest 1 osoba. Trwają przygotowania do podniesienia wraku autobusu.

[Aktualizacja godz. 6.16]
Z 57 osób znajdujących się w autobusie potwierdzono 5 zgonów, 36 osób rannych, 16 pasażerów nie odniosło obrażeń. Autokar został podniesiony na koła, trwa sprzątanie i zabezpieczanie miejsca zdarzenia.

[Aktualizacja godzina 6.57]
Policja informuje, iż do zdarzenia doszło na A4 bliżej miejscowości Kaszyce. Autobusem podróżowało 57 osób (wszyscy to obywatele Ukrainy). 6 osób nie żyje, 34 rannych. Pozostali przewiezieni do bursy szkolnej w Jarosławiu.

Kierujący autobusu trzeźwi. Pas ruchu w kierunku Korczowej nadal jest zablokowany. Trwa sprzątanie miejsca zdarzenia.


[Aktualizacja godzina 8.23] Podsumowanie zdarzenia

Pięć osób zginęło na miejscu, jedna zmarła w szpitalu, 34 zostało ranne. To tragiczny bilans wypadku, do którego doszło 5 marca 2021 około godziny 23.50 na autostradzie A4 w okolicy Radymna, na wysokości MOP Kaszyce.

- Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych 30 zastępów straży pożarnych – ponad 100 strażaków. Strażacy ewakuowali osoby poszkodowane z wraku autokaru, a później pomagali udzielić pomocy przedmedycznej. W tej chwili wrak jest już postawiony na koła i wyciągnięty na jezdnię.

Trwają czynności wyjaśniające okoliczności, które doprowadziły do tego wypadku prowadzone przez policje i prokuraturę.
- Mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Zjechał z nasypu i przewrócił się na bok

Autokar, którym podróżowało 57 osób, zjechał z autostrady, przebił barierki i spadł z nasypu. Pojazdem podróżowali obywatele ukraińscy.

Pierwsi ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia już 9 minut po otrzymaniu informacji o zdarzeniu. Podczas "segregacji medycznej" ratownicy stwierdzili zgon trzech osób, dwie kolejne zmarły w punkcie segregacji w trakcie wykonywania czynności ratunkowych. 34 osoby zostało zabrane do szpitali, w tym 8 w stanie ciężkim.

- Ranni zostali przewiezieni do Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu, Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, szpitala w Rudnej Małej oraz szpitali powiatowych w Przeworsku i Lubaczowie - poinformował.
Jak zaznaczył Betleja, - pozostali uczestnicy wypadku przewiezieni zostali do budynku bursy szkolnej udostępnionej przez samorząd.

Brak zapiętych pasów powodem licznych obrażeń

Informacje o "mechanizmie wypadku" przedstawił rzecznik przemyskiego pogotowia ratunkowego, Marek Jankowski. - Duże siły zadziałały na pasażerów, którzy nie byli zapięci pasami bezpieczeństwa. W momencie, kiedy autobus gwałtownie wyhamował, uderzając w bariery energochłonne, pasażerowie ci zaczęli się bezwładnie przemieszczać w autokarze, uderzając o siebie, o fotele, o wnętrze pojazdu. To spowodowało mnogie obrażenia głowy, kręgosłupa, jamy brzusznej i kończyn.

Do transportu osób poszkodowanych używane były karetki pogotowania ratunkowego oraz dwa śmigłowce. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz śmigłowiec Wojska Polskiego. Niestety w szpitalu zmarła 6 ofiara tego wypadku.

W akcji wzięło udział ponad 100 strażaków

Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych 30 zastępów straży pożarnych – ponad 100 strażaków m.in. z PSP Jarosław, PSP Przeworsk, PSP Rzeszów, PSP Przemyśl oraz liczne OSP z kilku powiatów.
- Około godziny 0.40 na miejsce zdarzenia został wysłany ciężki samochód ratownictwa drogowego Rotator, następnie wysłano również samochód z przyczepką ratowniczą oraz autobus z kierowcą - mówi St. Kpt Kinga Styrczula z Komendy Miejskiej państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

OSP Rzeszów-Słocina i OSP Rzeszów-Wilkowyja podczas nocnej akcji zabezpieczały lądowanie śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz wojskowego Mi 8 przy szpitalu wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.
- Ostatni samochód wrócił do koszar około godziny 7.30 - podsumowuje akcję St. Kpt. Kinga Styrczula.

Trwają utrudnienia, wojewoda dziękuje

Autostrada A4 w kierunku Korczowej będzie zablokowana jeszcze przez kilka godzin. Objazd w kierunku przejścia granicznego w Korczowej realizowany jest Droga Krajowa nr 94 od węzła Jarosław Wschód.

W porozumieniu z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zapewniła, że osobom przebywającym obecnie w ośrodku w Jarosławiu zostanie zapewniony transport, aby mogły niezwłocznie powrócić do domów na Ukrainie.[Aktualizacja godzina 11.50]
Policjanci ustalili, że autokar, którym podróżowali Ukraińcy, był autokarem kursowym. W pojeździe nie było dzieci. - Kierowca autobusu był trzeźwy - poinformowała asp. szt. Anna Długosz z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

Informacji o osobach poszkodowanych w wypadku udziela Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu pod nr tel. 47 8241 316.

Na miejscu pod nadzorem prokuratora grupa dochodzeniowo-śledcza prowadzi oględziny i zabezpiecza ślady.

O godzinie 12.45 planowana jest konferencja Wojewody Podkarpackiego na temat podsumowania akcji ratunkowej.

[Aktualizacja, godz. 13:37]
Wojewoda Ewa Leniart na konferencji prasowej potwierdziła śmierć 5 osób, a nie jak wcześniej podano 6.

- Pod opieką lekarzy przebywa aktualnie 29 osób, z czego 14 jest w stanie ciężkim, a jedna w stanie krytycznym po operacji ratującej życie - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Zobacz live z konferencji:


[Aktualizacja, godz. 13:56]
Ruch w kierunku Korczowej został puszczony pasem szybkim, natomiast na pasie awaryjnym i wolnym nadal trwają prace porządkowe.

[Aktualizacja, godz. 16.56]

Autokar został podniesiony na koła, trwa sprzątanie i zabezpieczanie miejsca zdarzenia. Ruch w kierunku Korczowej został puszczony pasem szybkim, natomiast na pasie awaryjnym i wolnym nadal trwają prace porządkowe.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.