Już od 1 kwietnia w dwóch przychodnia CM "Medyk" powstaną poradnie onkologiczne. Są one odpowiedzią na drastyczny wzrost nowotworów, które są wykrywane za późno.
W związku z ogólnie panującą sytuacją epidemiologiczną, ograniczeniem dostępu do niektórych form diagnostyki i leczenia, a przede wszystkim strachu pacjentów przed realizowaniem badań przesiewowych (w obawie, że się zakażą), liczba nowotworów diagnozowanych ZBYT PÓŹNO stale rośnie.

- Mamy epidemię COVID-19, o której mówi cały świat. Ale o drugiej epidemii – epidemii raka – milczymy - mówi Monika Wojtaś z CM "Medyk"

W okresie wprowadzonego minionej wiosny lockdownu wstrzymano profilaktykę. Ograniczono diagnostykę. Tylko w maju 2020 roku liczba wykonywanych mammografii spadła o 90% a cytologii o 85 -95%! Drastycznie spada też ilość wydawanych kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego!

- To, że nowotwory nie są wykrywane – nie wiąże się z tym, ze problem zniknął. Chore osoby cudownie nie wyzdrowiały. Trafią na onkologię, kiedy będzie już na to za późno - dodaje Wojtaś.

Pacjenci przyjmowani będą również na NFZ

Już od 1 kwietnia w przychodni CM Medyk przy al. Rejtana 53 oraz ul. Szopena 1 w Rzeszowie w Poradni Onkologicznej przyjmowani będą zarówno pacjenci w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatni. To, co jest bardzo ważne - do poradni nie jest wymagane skierowanie.

- Poradnia, czynna od poniedziałku do soboty, łączy pracę specjalistów z różnych dziedzin medycyny, dzięki czemu pacjent może zostać objęty kompleksową opieką krok
po kroku – od diagnostyki, przez leczenie, aż po rehabilitację -
mówi Monika Wojtaś.

Skład głównego zespołu medycznego tworzą doświadczeni lekarze:
- prof. Bożenna Karczmarek-Borowska - z tytułem prof. belwederskiego, specjalista onkologii klinicznej, specjalista radioterapii onkologicznej, konsultant wojewódzki
ds. onkologii klinicznej
- dr n. med. Jacek Pszeniczny - specjalista chirurgii onkologicznej, specjalista chirurgii ogólnej, konsultant wojewódzki ds. chirurgii onkologicznej
- lek. Kamil Kuć – specjalista onkologii klinicznej, koordynator Oddziału Onkologicznego w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu
- lek. Mirosław Kolbusz – specjalista radioterapii onkologicznej, specjalizujący się w medycynie paliatywnej

W ramach Medyk Onkologia funkcjonuje Centrum Profilaktyczne (badania przesiewowe, diagnostyka), Centrum leczenia uzależnienia od tytoniu, Ośrodek leczenia otyłości, poradnie specjalistyczne, Rehabilitacja, Hospicjum domowe, a także Ośrodek Badań Klinicznych oraz Centrum Badawczo – Rozwojowe.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.