Ewa Leniart zaproponowała nowy postulat w swojej kampanii wyborczej na urząd Prezydenta Rzeszowa. W dzień powrotu najmłodszych dzieci do przedszkoli oraz żłobków zaproponowała, że miasto pod jej rządami rocznie będzie budowało przynajmniej dwie tego typu placówki w mieście.
- Zaledwie co piąte dziecko w wieku do lat 3 ma szansę na miejsce w publicznym żłobku w Rzeszowie. W mieście liczącym prawie 200 tys. mieszkańców i mającym 33 osiedla takich placówek jest jedynie dziesięć. To wielkie zaniechanie poprzednich władz miasta, świadczące o braku zrozumienia dla potrzeb rodzin z małymi dziećmi. Mam moc, by to zmienić - powiedziała Ewa Leniart podczas konferencji prasowej zorganizowanej obok żłobka “Calineczka” na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie.

Kandydatka komitetu wyborczego Wspólny Dom Rzeszów zapowiedziała reformę systemu przyznawania miejsc w miejskich żłobkach, tak aby był bardziej przyjazny dla rodziców. Zwróciła uwagę, że obecnie trzy na cztery żłobki w Rzeszowie są prywatne, co oznacza dla rodzin z małymi dziećmi dużo większe koszty zapewnienia im opieki. Problemem jest również brak żłobków na dynamicznie rozwijających się osiedlach takich jak Wilkowyja, Słocina, Pobitno czy osiedle Mieszka I.

- W ostatniej dekadzie nowy miejski żłobek powstawał średnio raz na 3 lata. To zdecydowanie zbyt wolne tempo, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców i szybkość, z jaką Rzeszów poszerza swoje granice. Miasto powinno budować przynajmniej jeden, dwa żłobki rocznie. Docelowo taka placówka powinna powstać na każdym osiedlu. Jako prezydent Rzeszowa niezwłocznie uruchomię program budowy nowych żłobków i przyspieszę realizację rozpoczętych już projektów - zadeklarowała Ewa Leniart.

Zdaniem kandydatki uciążliwy dla mieszkańców jest brak rejonizacji, który znacznie wydłuża rodzicom czas dojazdu do żłobka i zwiększa ruch samochodowy w mieście. Także spora część istniejących placówek wymaga podniesienia standardów oraz lepszego przystosowania do opieki nad dziećmi z ograniczoną sprawnością.

- Jeśli zostanę prezydentem Rzeszowa, rozwiązywanie tego typu problemów, będzie jednym z moich priorytetów - dodawała Ewa Leniart.