Grupa złożona z przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń wspierających rozwój biznesu i turystki opublikowała petycję, w której wzywają rząd do natychmiastowego przywrócenia połączeń kolejowych Przemyśla z Ukrainą.

W obronie relacji (kolejowej) polsko-ukraińskiej-dlaczego powstała petycja?


Twórcy petycji argumentują swoje żądania faktem, że przed pandemią liczba pasażerów podróżujących pociągami z Przemyśla była wyższa, niż podróżujących z lotniska w Jasionce. Zdaniem inicjatorów petycji, przywrócenie połączeń z dworca w Przemyślu z Ukrainą jest ważne także dla całej Unii europejskiej:

- To szansa na powrót do wiodącej roli hubu przesiadkowego na wschodniej granicy Polski i UE z Ukrainą.

W obronie tego połączenia wskazują też na niezwykle istotny fakt ekonomiczny i gospodarczy:

- W najlepszym okresie korzystało z niego rocznie więcej pasażerów, jak z rzeszowskiego lotniska w Jasionce! - można przeczytać w petycji. Do Przemyśla można było dojechać m.in. z Kijowa i Odessy. Połączenia chwalili sobie zarówno turyści jak i imigranci zarobkowi.

Petycję każdy może podpisać po kliknięciu TUTAJ

Koronawirus wciąż rujnuje podkarpacką gospodarkę. Co na to rządzący?


Autorzy petycji podkreślają wagę tej relacji także przez pryzmat wciąż trwającej sytuacji epidemiologicznej. Zauważają oni, że panujący w kraju lock down mocno odbił się na gospodarce, w tym też na turystyce. Z tego względu tym bardziej naciskają oni na przywrócenie połączeń Ukrainy z Przemyślem, biorąc pod uwagę obecne poluzowania oraz fakt, że zaczął się sezon wakacyjny.

- Po blisko dwuletniej kwarantannie dla miejskiej turystyki i lokalnego handlu i gastronomii przygranicznego Przemyśla, dalsze zawieszenie połączeń kolejowych z Ukrainą to utrata dodatkowej szansy na odbicie się od finansowego dna dla biznesu i miasta.

Sygnatariusze akcji przywrócenia połączeń pociągowych wyrażają także jasno swoje oburzenie wobec decyzji rządzących. Ustalili oni bowiem, że przywrócą wspominaną relację ale dopiero po okresie wakacyjnym.

- Dlaczego kolejowe przewozy pasażerskie między Polską a Ukrainą zostaną wznowione dopiero po okresie wakacyjnym - 1 września 2021 r.?! - pytają.

Polski rząd w tym roku już kilka razy przedłużał restrykcje na rynku koleinowym. Najnowsze rozporządzenie rządu, wydane 11 czerwca wydłuża restrykcje aż do 31 sierpnia br.

Równi i równiejsi w czasie pandemii


Organizatorzy sprzeciwu uważają, że w pewnych kwestiach działania rządzących są nierówne.

- Protestujemy przeciwko nierównemu traktowaniu miast i regionów w dalszym stosowaniu obostrzeń epidemicznych, nieadekwatnych do zagrożenia. - czytamy w petycji.

Dowodzą oni, iż postępowanie polskiego rządu w kwestii ustaleniach nowych obostrzeń i regulacji kursami kolejowymi jest niezrozumiałe.

- Choć pandemia koronawirusa mocno namieszała w rozkładach kolejowych, to międzynarodowe połączenia kolejowe powoli wracają na tory.

W petycji można także zauważyć jak jej autorzy wymieniają kolejno połączenia, które obecnie są już dopuszczone, a w ich mniemaniu poziom zagrożenia epidemiologicznego nie jest mniejszy.

- z Polski można obecnie bezpośrednio dojechać koleją do Niemiec, Czech i Austrii oraz na Słowację - PKP Intercity oferuje połączenia do Berlina - z Warszawy, Krakowa, Gdyni i …Przemyśla
- do Pragi możemy dojechać pociągami PKP Intercity z między innymi z Krakowa, Warszawy, Katowic i Wrocławia i …Przemyśla
- Pociągiem PKP Intercity można dojechać do Bratysławy między innymi z Terespola oraz z …Przemyśla
- z Polski dotrzemy pociągiem także do Austrii - między innymi do Wiednia i Graz z Gdyni, Warszawy oraz z …Przemyśla


Otwarto przejścia graniczne, kolej wstrzymana


W całej tej sytuacji należy zauważyć, że do Polski można z Ukrainy przyjechać samochodem, autobusem (zostały właśnie otwarte wszystkie przejścia drogowe z Ukrainą, niektóre czasowo zamknięte na czas ogólnokrajowej kwarantanny), a nawet samolotem! Wspomniane wyżej lotnisko w Jasionce koło Rzeszowa również pracuje.

Kto może wjechać do Polski, kto na Ukrainę?


Aby wjechać na Ukrainę polscy obywatele muszą okazać odpowiednie ubezpieczenie oraz negatywny wynik testu PCR albo testu antygenowego w kierunku COVID-19, który musi zostać przeprowadzony w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem ukraińskiej granicy, lub dokument potwierdzający odbycie pełnego kursu szczepienia przeciwko COVID-19.

Obywateli Ukrainy obowiązują zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen. Są to: każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę. Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.