Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w Rzeszowie. Efekt? 1500 złotych. Grzywna w wysokości 1000 zł za spowodowanie kolizji. To wybrane przykłady zastosowania nowego taryfikatora mandatowego.
Już w niedzielę 2 stycznia rzeszowska policja ukarała pierwszych kierowców wyższymi mandatami.

W Rzeszowie nałożono pierwsze mandaty według nowych stawek


1500 złotych mandatu musi zapłacić 38-letni mieszkaniec Przemyśla, który w niedzielne przedpołudnie, na ul. Lwowskiej w Rzeszowie przekroczył dopuszczalną prędkością o 52 km/h.

- Takim samym mandatem został ukarany 19-latek, kierujący skodą. W Woli Zgłobieńskiej, w terenie zabudowanym, miał na liczniku 104 km/h. Trzecim ukaranym kierowcą był 40-latek, który na ul. Lubelskiej jechał z prędkością 127 km/h, przekraczając dopuszczalną prędkość o 57 km/h - informuje nadkom. Adam Szeląg, rzecznik KMP w Rzeszowie.

Z kolei w poniedziałek 3 stycznia wyższym mandatem ukarany został kierowca samochodu dostawczego, który na ul. Robotniczej w Rzeszowie, doprowadził do kolizji z innym samochodem. Policjanci nałożyli na niego mandat w wysokości 1020 zł.

Nowy taryfikator oznacza o wiele wyższe mandaty


Od soboty 1 stycznia, zmianie uległa wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego, za niektóre wykroczenia m.in. za przekroczenie prędkości.

Przekroczenie prędkości o 31 km/h skutkuje mandatem w wysokości 800 złotych, o 41 km/h to już 1000zł, o 51 km/h - 1500 złotych, o 61 km/h - 2000 zł, natomiast o 71 i więcej, to mandat w wysokości 2500 złotych.

Spowodowanie kolizji, to w zależności od jej przyczyn, mandat może wynieść ponad 1000 zł. Za wykroczenie popełnione na przejazdach kolejowych grozi grzywna w wysokości 2000 zł.

Najcięższe wykroczenia popełnione wobec pieszych zagrożone są grzywną nie mniejszą niż 1500 zł. Za kierowanie bez uprawnień grozi podobna grzywna, a kierowca musi liczyć się z obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.