Rozstrzygnięto właśnie konkurs na projekt architektoczny Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka. Wygrało go warszawskie studio Atelier Tektura.
Organizatorem konkursu był Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie.

Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka priorytetem dla władz województwa


Dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka został ogłoszony w sierpniu 2021 r.

Ta priorytetowa inwestycja ma rozszerzyć działalność Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie w zakresach pediatrycznych.

Województwo podkarpackie jako jedyny region w Polsce do chwili obecnej nie posiada samodzielnego szpitala pediatrycznego. Konkurs zakładał, aby nowy budynek charakteryzowały energooszczędna technologia, pełna cyfryzacja, dostępność i powiązanie z istniejącą zabudową szpitalną.

- Zależy nam na tym, aby na mapie województwa podkarpackiego nie było białej plamy związanej z tym, że nasze dzieci nie mają pełnoprofilowej opieki medycznej i często muszą szukać wsparcia w innych szpitalach - powiedział marszałek Władysław Ortyl otwierając konferencję.

Wojewoda Ewa Leniart mówiła o szansach, jakie dla powodzenia tej inwestycji stworzył kierunek lekarski na Uniwersytecie Rzeszowskim.

- Podkarpackie jest regionem, które dołączył do województw kształcących lekarzy. Mamy wreszcie możliwość pozyskania specjalistycznych kadr, które zabezpieczą zdrowotne potrzeby mieszkańców regionu. Dlatego kolejnym krokiem jest budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka, które będzie miejscem, gdzie te kadry znajdą zatrudnienie. Opieka nad najmłodszym pacjentem jest oczywiście wyzwaniem, ale daje też możliwość rozwoju zawodowego - powiedziała Ewa Leniart.

Wojewoda zwróciła także uwagę, że trwająca epidemia nie oszczędzała dzieci, które z powodu ciężkiego przebiegu Covid-19 także wymagały hospitalizacji.

W I etapie konkursu złożonych zostało 9 opracowań studialnych - pracowni architektonicznych z Polski, Francji, Niemiec i Estonii. Decyzją Sądu Konkursowego zostało zakwalifikowanych 5 prac.

Sąd Konkursowy złożony z sędziów-architektów i przedstawicieli inwestora przyznał trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Nagrody wynoszą: I miejsce - 60 tys. zł, II miejsce 40 tys. zł, III miejsce 30 tys. zł i 12 tys. zł za wyróżnienia. Zwyciężyła a Pracownia Atelier Tektura z Warszawy.

Jego powstanie ma zapewnić kształcenie pediatrów na wysokim poziomie


W zaproponowanej przez autorów zwycięskiego projektu koncepcji przyszły obiekt Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka skupia się na założeniach, które przełożą się na jakość przestrzenną, funkcjonalną, ekonomiczną i eksploatacyjną.

Będzie to budynek trzykondygnacyjny o kompleksowej, zwartej bryle. Znajdą się w nim trzy wewnętrzne patia, które doświetlą przede wszystkim oddziały oraz ciągi komunikacyjne. Budynek PCZD zostanie połączony z istniejącymi już obiektami łącznikami komunikacyjnymi na poziomie parteru, pierwszego piętra i lądowiska bezpośrednio z obecnym SOR-em.

Koncepcja dotycząca podziału funkcjonalnego poszczególnych kondygnacji zakłada, że pierwsza kondygnacja przejmie wszystkie funkcje ambulatoryjne, przychodnie, aulę, kawiarnię, szatnie. Znajdzie się tam miejsce na magazyny, archiwum, pomieszczenia dla personelu, czyli całą logistykę obiektu.

Drugą kondygnację zajmą kompatybilne oddziały tzw. "platformy gorącej": zabiegowe, diagnostyczne, intensywnego nadzoru, blok operacyjny i SOR pediatryczny. Trzecia przewidziana jest na wszystkie kliniczne oddziały "łóżkowe".

Zwycięska pracownia zostanie teraz zaproszona do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektowej, której koszt szacowany jest na ok. 6 mln złotych. Opracowanie dokumentacji sfinansowane zostanie ze środków pomocy technicznej RPO WP na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to 320-400 mln złotych.

Samorząd Województwa Podkarpackiego stara się o pozyskanie środków na budowę PCZD z Krajowego Planu Odbudowy. Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka ma być gotowe w 2026 roku.

Województwo podkarpackie jest jedynym regionem w Polsce, w którym nie ma szpitala dziecięcego. Powstanie PCZD zapewni lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych dzieciom i młodzieży z całego Podkarpacia, zwiększy bezpieczeństwo oraz pozwoli kształcić specjalistów pediatrii na terenie województwa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.