Podstawowym parametrem, na który klienci zwracają uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej, jest wysokość comiesięcznej raty. Kredyt hipoteczny nie stanowi od tej reguły wyjątku - zwłaszcza, że zaliczany jest do grupy zobowiązań wieloletnich, poważnie obciążających domowy budżet.
Niestety, podwyżki stóp procentowych, z którym mamy do czynienia w ostatnich miesiącach, sprawiły, że akceptowalne do tej pory raty kredytów hipotecznych, zaczęły wzbudzać niepokój.

Czy w dobie zapowiedzi kolejnych podwyżek można ratę obniżyć? Tak. Podpowiadamy trzy sposoby.

1. Renegocjowanie umowy kredytowej i wysokości marży

2. Zmiana okresu spłaty

3. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego


O niską ratę kredytu hipotecznego warto powalczyć już na początku. Skorzystaj z przydatnych narzędzi, do których należy porównanie kredytów hipotecznych w formie rankingu oraz kalkulator kredytu hipotecznego. Dzięki temu znajdziesz najkorzystniejszą ofertę - taką, w której całkowity koszt kredytu plasuje się na możliwie niskim poziomie.

Renegocjowanie umowy kredytowej i wysokość marży


To pierwszy sposób na tańszy kredyt hipoteczny - więcej przeczytasz o nim na: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/jak-obnizyc-rate-kredytu-hipotecznego-4-sprawdzone-sposoby/. Znajdziesz tu także dodatkowe podpowiedzi.

W momencie zawarcia umowy kredytu bank przedstawi ci różne parametry oferowanego produktu. Wśród nich znajduje się między innymi rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), czyli oprocentowanie kredytu hipotecznego, oraz marża banku.

Zwykle marże oscylują w granicach 1,85% do 2,50%, jednak zdarzają się wartości niższe i wyższe. Różnice w tym zakresie bywają naprawdę spore, dlatego warto dokładnie przeanalizować kalkulator raty kredytu hipotecznego i szczegółowe warunki spłaty kredytu.

Jeśli do tej pory twoje zobowiązanie było spłacane regularnie, a dopiero po ostatnich podwyżkach rata kredytu hipotecznego stała się zbyt wysoka, możesz postarać się o renegocjowanie umowy kredytu hipotecznego i obniżenie marży do obecnego poziomu.

W praktyce miesięczna rata może spaść nawet o 200 złotych. Zwykle takie rozmowy można podjąć po kilku latach terminowego wywiązywania się z zapisów umowy.

Zmiana okresu spłaty


Chcąc obniżyć ratę kredytu hipotecznego, możesz także zmienić okres kredytowania. Pierwsza możliwość to jego wydłużenie. To skuteczny sposób, jednak kosztowny i lepiej uciekać się do niego w sytuacjach, gdy nie masz już innego wyjścia. Zanim jednak podpiszesz aneks do umowy, dokładnie przeanalizuj, czy taki zabieg się opłaca. Odsetki bowiem często stają się na tyle wysokie, że w ostatecznym rozrachunku opcja jest korzystniejsza dla banku niż dla kredytobiorcy.

Druga godna polecenia metoda to... skrócenie okresu kredytowania. Ten sposób sprawia, że całkowita kwota kredytu wiąże się ze zdecydowanie niższymi odsetkami. Różnice pomiędzy kredytami zaciąganymi na 15 i na 30 lat niekiedy wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie, którego skutki odczujesz raczej długoterminowo niż doraźnie.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego


Jeśli tylko dysponujesz wolnymi środkami, warto nadpłacić zobowiązanie: całościowo lub częściowo. Do wyboru masz dwa sposoby: wpłatę ze zmniejszeniem wysokości miesięcznej raty lub ze skróceniem okresu kredytowania. Pierwsza opcja jest droższa, ale korzyści z niej płynące odczujesz od razu.

Zanim wykonasz spłatę, sprawdź warunki umowy z bankiem. Niektóre instytucje umożliwiają bezprowizyjną nadpłatę dopiero po 3 latach regularnej spłaty, w innych możliwe jest to od razu. Na taką rozbieżność pozwalają przepisy prawa. Wyjątkiem są kredyty ze stałą stopą procentową, przy których bank ma prawo pobrać taką opłatę zawsze.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.