Udział wyników dodatnich na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 wśród badanych osób w poszczególnych województwach był zróżnicowany. Najwyższy odsetek wyników pozytywnych stwierdzono w woj. dolnośląskim (96,1 proc.), a najniższy w zachodniopomorskim (87,1 proc.) - wynika z raportu NIZP-PZH.
We wtorek opublikowano raport z Ogólnopolskiego Badania Seroepidemiologicznego COVID-19 OBSER-CO, prowadzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Celem badania było określenie rzeczywistej seroprewalencji tzn. częstości występowania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w populacji polskiej w odniesieniu do skumulowanej zapadalności rejestrowanej i wybranych czynników ryzyka. Badanie miało na celu określenie odsetka populacji, który miał kontakt z wirusem SARS-CoV-2.

Z raportu wynika, że 91,1 proc. mieszkańców Polski w wieku 20 lat lub starszych posiadało przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w okresie realizacji IV tury badań. Wskazano, że odsetek pozytywnych wyników badania przeciwciał zależy od stanu zaszczepienia przeciwko COVID-19. Obecność przeciwciał stwierdzono u wszystkich osób, które deklarowały zaszczepienie przeciwko COVID-19 trzema dawkami i u 98,3 proc. osób zaszczepionych dwoma dawkami. Jednocześnie wynik pozytywny stwierdzono u 69,4 proc. osób, które deklarowały w wywiadzie, że nie zostały zaszczepione - wynika z raportu.

Podano, że największy odsetek osób posiadających przeciwciała był na wsiach - 93,5 proc., a w dalszej kolejności w miastach od 50 do 100 tysięcy mieszkańców - 93 proc., a najmniejszy w miastach z liczbą mieszkańców do 50 tysięcy.

Odsetek wyników pozytywnych na obecność przeciwciał w IV turze, w poszczególnych grupach wieku miał podobny rozkład jak w II i III turze badań - najwyższy był w najstarszej grupie (70+), gdzie wyniósł 95,8 proc. W grupie osób poniżej 40 lat udział wyników pozytywnych w porównaniu z III turą wzrósł do 89,3 proc.

W raporcie zaakcentowano, że udział wyników dodatnich (obecność przeciwciał) wśród badanych osób w poszczególnych województwach był zróżnicowany. Najwyższy odsetek wyników pozytywnych stwierdzono w województwie dolnośląskim (96,1 proc.); najniższy w województwie zachodniopomorskim (87,1 proc.).

Podobnie jak w turze III badań najwyższy odsetek zaszczepionych odnotowano w woj. mazowieckim, a następnie w woj. lubuskim i pomorskim, a najmniejszy w podkarpackim i - w dalszej kolejności - lubelskim.

Pytano też o to, czy osoby niezaszczepione planują zaszczepić się w najbliższym możliwym czasie. W grupie tej 12,6 proc. ankietowanych wyraziło chęć zaszczepienia się.

- Wyniki badań OBSER-CO są potwierdzeniem wysokiego poziomu przeciwciał w społeczeństwie, który zdecydowanie wpływa na naszą odporność. Niezwykle istotny jest fakt, że seroprewalencja była weryfikowana już podczas schodzenia z piątej fali zakażeń koronawirusem. Mamy więc pełny obraz wykształconych przeciwciał u Polaków po przejściu pięciu fal zakażeń - stwierdził wcześniej w wypowiedzi dla PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Wysoki poziom przeciwciał w populacji jest z jednej strony potwierdzeniem skuteczności szczepień, a z drugiej wskazuje również na dość duży kontakt z wirusem Polaków podczas ostatniej z koronawirusowych fal - dodał.

IV tura Ogólnopolskiego Badania Seroepidemiologicznego COVID-19: OBSER-CO rozpoczęła się 14 marca 2022 r i trwała do 26 kwietnia 2022 r. W tym okresie realizowane było ogólnopolskie badanie telefoniczne CATI. Do 4 maja 2022 r. uczestnicy badania mogli zgłaszać się do punktów pobrań w celu wykonania badań laboratoryjnych.

W ramach IV tury badania wykonano ponad 25 tys. wywiadów telefonicznych, z czego ok. 16,8 tys. osób wyraziło zgodę na badanie laboratoryjne. Na badanie krwi zgłosiło się ponad 5,7 tys. osób.(PAP)

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.